Avrupa’da eğitim almak isteyenlere müjde!

Milli Eğitim Bakanlığı Açık Ortaokul ve Açık Lise Batı Avrupa Programı  kayıtları 25 Eylül 2017 gününe kadar uzatıldı.

Mustafa Karaman
KÖLN- Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa İrtibat Bürosu’nda düzenlenen basın toplantısıyla yapılan açıklamada; T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu Batı Avrupa Programlarının 15 Eylül’de biten kayıt başvuru süresinin 25 Eylül 2017 gününe kadar uzatıldığı açıklandı.

KAYITLAR İÇİN ACELE EDİN
Köln Başkonsolosluğu, Eğitim Ataşe Vekili Prof. Dr.Mustafa Gençer, Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Büro Yöneticisi Dr. Ahmet Atilla Doğan, Köln Bürosu Öğrenci İşleri Görevlisi Selahatdin Tarhan ile Ortaokul-Lise Programları Birim Görevlisi Derya Mutlu’nun katıldığı  basın toplantısında; Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Gençer, Avrupa’da eğitime ve ehliyete verilen önemden söz etti. Gençer, “Gerek ortaokul, gerekse lise eğitimini yarıda bırakmış ya da hiç başlamaya fırsat bulamayan vatandaşlarımıza ve Türkçe bilen herkese yönelik Bakanlığımız tarafından sunulan bu fırsattan yararlanılmasını önermekteyim.” dedi.  Milli Eğitim Bakanlığının Anadolu Üniversitesi işbirliğinde Batı Avrupa ülkelerinde sunduğu ortaokul ve lise bitirme imkanlarından yararlananların ise diledikleri takdirde Türk yükseköğretim sisteminde üniversite öğrencisi olabileceklerini belirten Eğitim Ataşe Vekili Prof. Dr.Mustafa Gençer, “Türkiye üniversitelerinden alacakları öğrenci ya da mezun belgeleri ile bulundukları ülkelerdeki üniversitelere kayıt yaptırma imkanı elde edebilecekler. Kayıt süresi uzatılan ortaokul ve lise programlarından birine kayıt olmak üzere 25 Eylül’e kadar başvuru yapılmasını öneriyorum” diyerek biran evvel başvurulması için çağrıda bulundu.

İSTEK ÜZERİNE UZATILDI
Anadolu Üniversitesi Koordinatörü Dr. Ahmet Atilla Doğan ise Köln Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mustafa Gençer’e basın toplantısına katılımı ve destekleri için teşekkür etti. Almanya’daki bazı eyaletlerin yaz tatilinin yeni sona ermesi ve öğrenci adaylarından yoğun istek gelmesi üzerine kayıt başvurusunu 25 Eylül 2017 gününe kadar uzattıklarını belirten Doğan, “Açık Öğretim Lisesi ve İkinci Üniversite başta olmak üzere yükseköğretim programlarımıza kayıt başvuruları online (çevirimiçi) kabul edilmektedir. Gerekli açıklamalar ve kayıt bağlantısı www.anadolu-uni.de sayfamızda yer almaktadır. Kayıt başvuruları 25 Eylül 2017 günü Orta Avrupa Saati ile 16.30’dan sonra kapatılacaktır” şeklinde bilgi verdi.  Dr. Ahmet Atilla Doğan ayrıca Açık Öğretim Ortaokulu Batı Avrupa Programına kayıt yaptıracakların başvurusu internet üzerinden değil, kayıt formu üzerinden alınmakta olduğunu da vurguladı.  lise@anadolu-uni.de adresine yazarak ‘Kayıt Başvuru Kılavuzu’ ve ‘Formu’ isteyenlere form e-posta adresi üzerinden gönderilmekte olduğunu da sözlerine ekledi.

FIRSATLARDAN YARARLANIN
Dr. Doğan konuşmasının devamında; “Bakanlığımızla birlikte yürütülen ortaokul ve lise programlarının dışında yükseköğretim programlarımızın kayıt başvuru süresi de 25 Eylül 2017 gününe kadar uzatılmıştır. Anadolu Üniversitesi’nin sunduğu fırsatlar Batı Avrupa’daki öğrenci adayları için her yıl çeşitlenerek gelişmektedir. Batı Avrupa faaliyetleri yeni öğretim yılına 21 değişik alanda bulunan lisans ve önlisans programı ile başlamaktadır. Yirmibir programdan birine ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptırmak isteyenlere hatırlatmak isterim, 25 Eylül’e kadar kayıt başvurularını almaktayız. Avrupa’da yerleşik Türkçe bilen ve özellikle ortaokul diploması olmayan her yaştan herkesi Açık Öğretim Ortaokulu’na davet ediyorum. Liseye davet ediyorum ve İkinci Üniversiteye davet ediyorum. Özellikle ileri yaşlarda olan herkes bizim öğrenci adayımızdır. Bizim seksen yaşın üzerinde öğrenci ve mezunlarımız bulunmaktadır. Bu nedenle Türkçe bilen herkesi, diploma almaya, öğretim görmeye davet ediyorum” diyerek davet etti.