Avrupalı Türkler aman DİKKAT

Türk mahkemelerinin adını kullanarak sahtekarlık yapıp para toplamaya çalışan şebeke için Almanya Federal Emniyet Teşkilatından (BKA) vatandaşlara uyarı geldi.

YÜKSEL AKTAY

RADOLFZELL- Almanya Federal Emniyet Teşkilatı (BKA) resmi internet sitesi üzerinden yaptığı uyarıda, İstanbul’daki en üst mahkemeden gönderildiği iddia edilen mektuplarla, kişilerden para toplanmaya çalışıldığı açıklandı. Gönderilen mektuplarla dolandırıcılık yapıldığının tespit edildiğini duyuran BKA, vatandaşları uyardı. Mektubun gönderildiği kişilerin İstanbul’da yapılacağı belirtilen bir duruşmaya davet edildiği ve en kısa sürede belirtilen hesap numarasına kefalet ücretini ödemelerinin istendiği ve bu şekilde kişilerin dolandırılmaya çalışıldığına değinildi. Almanya Federal Emniyet Teşkilatı (BKA) sahte mektupların sadece Türkiye kökenlilere gönderildiğini belirterek, mektup olan kişilerin polise gitmelerini tavsiye etti.  BKA, söz konusu mektubu alan kişilere hiçbir karşılık vermemeleri ve mektuptaki telefon numarasını aramamaları uyarısını yaptı.

Başkonsolosluklar uyardı:
Bu arada Türkiye Cumhuriyeti Başkonsoloslukları da yayımladığı bir bildiri ile dolandırıcılara karşı dikkatli olunması gerektiğini bildirdi. Başkonsolosluk aşağıdaki şu ifadelere yer verdi: “Tüm vatandaşlarımızı önemle ve hassasiyetle uyarıyoruz: Yalnızca Almanya’daki Başkonsolosluklarımız ve Alman mahkemeleri tarafından gönderilen mahkeme davet mektuplarını dikkate alın. Bunlar dışında başkaları tarafından gönderilen mahkeme davet mektuplarını dikkate almayın. Çünkü bunlar sahtedir. Unutmayın; Türkiye’deki hiçbir mahkeme doğrudan sizin Almanya’daki adresinize mahkeme davet mektubu göndermez. Türkiye’deki mahkemelerin hazırladıkları davet mektupları, yalnızca Başkonsolosluklarımız ve Alman mahkemeleri tarafından sizin Almanya’daki adresinize gönderilir. Uluslararası hukuka göre bu işin kuralı budur.“