AVRUPALI Türkler müjde

FRANKFURT – AK Partili siyasetçilerin 24 Haziran seçimleri öncesinde Almanya’da propaganda faaliyetleri yapmak istemeleri ihtimali Almanya basının gündemini işgal ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Saraybosna’da yapacağı miting Avrupalı Türkleri sevindirdi. Almanya, Avusturya, İsviçre ve Hollanda’nın Türk siyasetçiler ‘siyasi konuşmalar’ yapmak üzere ülkemize gelmesinler deseler de Avrupalı Türkler 20 Mayıs’ta Bosna Hersek’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı mitingde buluşacaklar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 20 Mayıs’ta Saraybosna’da yapacağı mitinge çok sayıda Avrupalı Türk’ün de katılması bekleniyor.

Erdoğan, Avrupa’nın kampanya yasaklarıyla ilgili olarak “Bu yeni değil. Bunu daha önceki seçimlerde, 7 Haziran’da da Kasım’da da gördük. Bunları hiç önemsemedik. Bazı Avrupa ülkelerinin siyasetçilerimiz, vatandaşlarımız aleyhinde tavırlar sergilemesi elbette demokratik bir tutum değildir. Seçimlere, kampanyalara herkes saygı göstermeli. Nitekim biz Avrupa’da seçim yapılan ülkelerdeki liderleri arayıp kendilerini tebrik etmekten çekinmedik. Çünkü biz yeni bir sayfa açılsın, ilişkiler iyi olsun istiyoruz.” dedi.

HUYLU HUYUNDAN VAZGEÇMİYOR…

Avrupa’da bazı ülkelerin “Kampanya için salon veririz”, “Vermeyiz” tartışması yapmakta oldukları bir ortamda, biz de oralarda yaşayan vatandaşlarımızla Bosna Hersek’te buluşmayı tercih ettik. Avrupa ülkelerinden gelecek vatandaşlarımızla, Bosna Hersek’teki bir salonda bir araya geleceğiz. O toplantıya inşallah ben de gideceğim. Avrupa’daki vatandaşlarımız da yaşadıkları ülkelerde çalışmalarını sürdürecekler elbet.