Avrupalı Türklerden Türkiye’ye dev katkı

blank

Pandemi kısıtlamalarında geçtiğimiz yıl Türkiye turizmine 13 milyar lira katkı sağlayan Avrupalı Türklerin bu yaz harcamalarıyla bu rakamı ikiye katlaması bekleniyor.

 

13 MİLYAR LİRA
Türkiye için bacasız sanayi olarak nitelendirilen turizm, ülke ekonomisine canlılık kazandırırken, bu payda istikrarlı bir şekilde en büyük katkıyı Avrupalı Türkler yapıyor. Türkiye’nin 2021 yılı ikinci çeyreğinde turizm geliri 3 milyar 3 milyon 628 bin dolara ulaştı. Açıklanan rakamın yüzde 73,1’i yabancı ziyaretçilerden, yüzde 26,9’u ise yurt dışında ikamet eden Türklerden elde edildi. TÜİK rakamlarına göre yurt dışında yaşayan Türklerin 2021 yılında Türkiye ekonomisine yaptığı katkı yaklaşık 13 milyar liraya ulaştı.

İKİYE KATLANACAK
Pandeminin gölgesinde geçen 2021 yazında elde edilen hasılatının bu yıl katlanarak artması beklenirken, bunun işaretleri de alınmaya başladı. Yaz tatilini ve yıllık izinlerini Türkiye’de geçirmeyi tercih eden Avrupalı Türkler, havaların ısınmasıyla akın akın sınırlarımıza dayandı. Gurbetçilerin araçları daha şimdiden gümrük kapılarında uzun kuyruklar oluşturdu. Kuyumculardan hediyelik eşya satıcılarına, tatlıcılardan restoranlara kadar pek çok sektör, gurbetçilerin yaptıkları alışverişle hareketlendi.