Avrupalı Türklerin yanındayız

Mustafa Karaman
STUTTGART – Yurtdışındaki vatandaşlarımızın her türlü sorununa anında müdahale eden ve çözüm yolları bulan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ndan bir  heyet bir dizi temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın Baden Württemberg eyaletine geldi. Yurtdışı Vatandaşları Daire Başkanlığından Uzmanlar Hasan Er, Eğitim Koordinatörü Ayşe Gemez ve Diaspora Politika Geliştirme personeli Fatih Emlikli yapılan toplantıda Türk medyasına çalışmalar hakkında bilgi verdiler.  Avrupa’daki Türk basınının güçlü olmasının Türkiye açısından da çok önemli olduğuna işaret edilen görüşmede, eğitim, diaspora, öğrencilere yönelik burs ve çeşitli çalışmalar masaya yatırıldı. Toplantıda konuşan Uzman Er ” Yurtdışındaki vatandaşlarımızın en önemli sorunlarından birisi kendi kimlik ve kültürlerini korumalarıdır. Bu kimlik ve kültürleri korumaya yönelik desteklerimiz var. Burada da en önemlisi belki de dil. Bunu kaybettiğimizde hemen hemen Türkiye’ye dair çok şey kaybetmiş oluyoruz” diye konuştu. Kimlik ve kültürün korunması noktasında yurtdışındaki Türk basınının yapacağı çalışmaların son derece önemli ve değerli olduğunun altını çizen Er “YTB olarak Avrupa’daki vatandaşlarımızın yanındayız. Avrupa’daki vatandaşlarımızın gözü kulağı olan Türk medyasına çok teşekkür ediyoruz. Değerli arkadaşlarımızla sorunlar ve çözümleri üzerine bir dizi görüşmeler yaptık. Kendilerinin değerli fikirlerini not aldık ve yetkililerimize ileteceğiz” dedi.
YTB Diaspora Politika Geliştirme personeli Fatih Emlikli ise Diaspora Stratejisi Belgesi’nin geliştirilmesi ve kamuoyuna sunulması için hazırların devam ettiğini ve güzel bir çalışmaya imza atılacağının müjdesini verdiler. Diaspora Strateji Belgesi’nin Türkiye’nin bütün kurumlarıyla ve diğer paydaşlarla bir araya gelinerek oluşturulacağını söyleyen Emlikli , “Bu strateji belgesi içerisinde elbette şu ana kadar çözülemeyen konular varsa onları zaten gündemimize alacağız; ama dile getirilmeyen, bir şekilde ihmal edilen alanlar varsa, bunları da ilgili kurumlarla o strateji belgesi kapsamında çözmeye çalışacağız” dedi.
Eğitim Koordinatörü Ayşe Gemez ise, Avrupa’daki Türk gençlerinin mutlaka Türkçeyi iyi öğrenmeleri gerektiğine vurgu yaparak “YTB olarak gençlere yönelik çok projemiz var. Türkiye’de staj imkanı, burslarımız ve Türkiye’yi yakından tanıyabilmeleri için özel gezilerimiz mevcut. Batı Avrupa’da Türkler artık kalıcı ve bu kalıcılıkta en önemli etken ise dilin unutulmaması. Çünkü dil unutulursa sıkıntılar başlar” dedi. Medya mensuplarının görüşlerini de alan heyet hazırladığı raporu YTB Başkanı’na sunacak.