Avukat Fendo uyardı: Sözlü çıkış geçersizdir

Mustafa Karaman
STUTTGART- Mesleğini 23 yılı aşkın icraat eden Stuttgart’ın ve çevrenin en tecrübeli Avukatları arasında yer alan iş hukuk alanında ad yapmış tecrübeli ve başarılı Türk Avukat Altar Türker Fendo, işten çıkarılma durumunda yapılması gerekenlerle ilgili çok önemli tavsiyelerde bulundu.

YANIT VERMEYİN
Geçtiğimiz yıllarda Almanya’nın en güçlü planör fabrikalarından birine karşı iş hukuku davasını kazanan başarılı Türk Avukat Altar Türker Fendo, “Bizim portföyümüzde işveren de var, işçi tarafı da var. Her iki tarafın sorunlarını biliyorum. Haklarını ve yasalarını tanıyorum. Göppingen’deki bir davada Alman çalışan, Almanya’nın önde gelen planör fabrikasına karşı açtığı davayı kazandı. 26 yıldan sonra işveren gerekçe belirtmeden, açıklamadan süresiz çıkışını vermiş. Zorunda değil tabii. Müvekkilim de nedeninin ne olduğunu bir türlü anlayamadı. Mahkemeye çıktığımız anda duruşmada işveren bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Çok hasta raporu aldığını, izin alamazsa hasta raporu almakla tehdit ettiğini öne sürdü. Ve tüm bunları da cep telefonundan yazışmalara dayandırdı. Müvekkilim ise bunların asılsız iddialar olduğunu söyledi. İddia ettiklerini tabii ki ispat edemediler. Anlaşma yolu aradık. Çünkü müvekkilim de tüm bunlardan sonra o işyerinde çalışmak istemedi. Bunun üzerine bir uzlaşmaya vardık. İyi bir tazminat ve iyi bir referans mektubu talep ettik. İşveren bunu kabul etti ve patronunuzla mesajlaşmayın ayrıca hemen yanıt vermeyin” dedi

İŞTEN ÇIKARMA
İşten çıkarılmayla karşı karşıya kalındığında yapılması gerekenleri ise Avukat Altar Fendo şöyle sıraladı: “Çıkışı yazılı almış olmanız lazım. Unutmayın ki sözlü çıkış geçersizdir. Almanya’da işten çıkarılmaya karşı koruyan kanunlar var. Çıkış yazısını aldığınız zamandan itibaren 3 hafta içerisinde mahkemeye başvurarak çıkışa itiraz etmeniz gerekiyor. Bu süreyi geçirmemek gerekiyor. İşten çıkarma gerekçesi asılsız olsa dahi süreyi aşarsanız yine de bir şansınız olmaz. Mutlaka avukata başvurmakta yarar var” şeklinde ifadelere yer verdi. İşverenin ihtarname göndermesi durumunda ise Avukat Fendo şunlara dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti: “Kesinlikle hemen anında düşünmeden kendini savunmaya girme. Yazılı ifade verme. İhtarnamede yer alan konuları kabul etme. İhtarnameye neyin yol açmış olabileceğini iyi düşün. Eğer aslı varsa özür dileyerek ortadan kaldırmayı planla Hukuk sigortası varsa avukata git. Herkese hukuk sigortası öneriyoruz” diyerek altını çizdi. Öte yandan işverenlere de önerilerde bulunan Türk hukukçu Altar Fendo, “Yanlarında çalışanlarla mutlaka sözleşme yapmaları gerekiyor. İnternetten yanlış şablon sözleşmeler indirip, iş sözleşmesi yapmamalıdır. Kulaktan dolma bilgilerle sözleşme olmaz. Yoksa ileride başlarına büyük dertler açılır” dedi. Fendo işyeri işçi temsilciliği üyeleri, ağır engelliler, çıraklık eğitimi yapan elemanların ise işten çıkarılmalara karşı daha güçlü koruma altına alındığını da bildirdi.

Stuttgart kentinin merkezinde, Tübinger Straße 18 numaralı adresinde hizmet veren Avukat Altar Türker Fendo, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin +49 (0) 711-4900940 nolu telefon numarasına ya da info@kanzlei-fendo.de email adresine başvurabileceklerini bildirdi. Ayrıca web sayfası www.kanzlei-fendo.de den de ulaşabilir ve geniş bilgi alabilisiniz.