‘Avusturya’daki ÖVP aşırı sağın programını bire bir merkeze taşıdı’

blank

Avusturya Sosyal Demokrat Partisi milletvekili adayı Yenici, ülkede aşırı sağın ciddi manada karşılık bulmasında merkez sağdaki ÖVP Genel Başkanı Kurz’un izlediği politikanın etkili olduğunu belirtti.

Avusturya Sosyal Demokrat Partisinden (SPÖ) milletvekili adayı Mustafa Yenici, ülkede aşırı sağın ciddi manada karşılık bulmasında merkez sağdaki Avusturya Halk Partisinin (ÖVP) Genel Başkanı Sebastian Kurz’un izlediği politikanın etkili olduğunu belirterek, “Sebastian Kurz, aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisinin (FPÖ) neredeyse savunduğu bütün konuları seçim programına taşıdı.” dedi.

Avusturya’da 6,4 milyon seçmen, Federal Meclisin (Nationalrat) yeni üyelerini belirlemek üzere pazar günü sandık başına gidecek.

Seçimde milletvekilliği için yarışacak Türk kökenli adaylardan olan ve 25 yıldır SPÖ’nün farklı kademelerinde görev alan Yenici, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

“İsmim Mustafa, dinim İslam diye dışlamaya çalışıyorlar”

Milletvekili adayı Yenici, ülkedeki ırkçı saldırıların hayatın neredeyse her alanında hissedilir oranda arttığına dikkati çekerek, “Başörtüsü taktığı için dış görünümünden dolayı ya da farklı nedenlerle insanlar düzenli olarak ırkçı söylemlere muhatap oluyor. Ben adaylığımı açıkladığım için sosyal medya üzerinden olmadık bir sürü ithama maruz kaldım. Bana ‘memleketine dön’ gibi ifadeler kullandılar. Neden? İsmim Mustafa, dinim İslam diye beni bile dışlamaya çalışıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Aday olduğu Sosyal Demokrat Partinin İslam’ı her zaman Avusturya’nın bir parçası olarak gördüğünü bildiren Yenici, merkez sağ ÖVP’nin ise bu soruya cevap vermediğini söyledi.

Mustafa Yenici, “Ülkede 600 binin üzerinde Müslüman yaşıyor ve bunların yüzde 50’sinden fazlası Avusturya vatandaşı. ‘İslam bu ülkenin bir parçası değil’ demek, Avusturya vatandaşlarına ‘sen buranın bir parçası değilsin’ demektir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Seçimleri kazanmak için toplumun dengesini bozdular”

Ülkede İslamofobik saldırıların artışında aşırı sağ söylemi merkeze kaydıran ÖVP’nin rolü olduğuna dikkati çeken Yenici, şöyle konuştu:

“Seçimleri kazanmak için toplumun dengesini bozdular. ÖVP’nin aşırı sağcı FPÖ’ye kayışındaki ana unsur popülizimdir. Barış içinde yaşayan bir toplumun, seçimi kazanmak uğruna ayrıştırılmaya çalışılması üzücü. Politikanın merkezindeki bir parti memleket çıkarları için çalışması gerekirken, sağa kayarak dengeyi bozdu. Seçimlerin ardından ÖVP’nin popülist söylemi bırakmasını umut ediyorum. Aksi halde bu şekilde devam ederse Almanya’da 20-25 yıl önce yaşanan şiddet olaylarının Avusturya’da da meydana gelmesinden korkuyorum.”

“Siyasiler ve medya Türkler’e yüklenmeye başladı”

Türkiye’deki 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından Avusturya’daki Türk toplumu üzerinde baskıların arttığına da değinen Mustafa Yenici, şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle darbe girişiminin ardından empati gösterilmesi gerekirken, Avusturya’daki bütün sivil toplum örgütleri, siyasiler ve medya Türkler’e yüklenmeye başladı. İnsanların demokratik hakları kısıtlanmak istendi, neden, darbeye karşı insanlar yürüyüş yaptı diye.”