AYÇA nihayet ailesine kavuştu

Okul tatilinde ailesiyle birlikte Türkiye’ye giden ve oturum müsaadesi bittiği için ailesiyle birlikte Almanya’ya geri dönemeyen minik Ayça’nın dramı, Ankara Anlaşması’nı devreye sokan Avukat Ünal Zeran’ın girişimleriyle son buldu

Nebahat Uzun
HAMBURG– Hamburg’da yaşayan ve yazın okul tatilinde ailesiyle birlikte gittiği Türkiye’den, oturumu bittiği için Almanya’ya geri dönemeyen minik Ayça (6) nihayet ailesine kavuştu. 3 aya yakın bir süre türlü bürokratik engellerle boğuşan aile, kızlarının Almanya’ya geri getirebilmenin mutluluğunu yaşıyor. Yazın Türkiye’de ailece tatil yaptıklarını söyleyen Yaşar ve Hatice E. çifti, “3 çocuğumuz ve annemizle tatil yaptıktan sonra arabayla Almanya’ya dönmek üzere Kapıkule Sınır Kapısı’na geldik. Fakat burada kızımız Ayça’nın pasaport ve oturum izni süresinin bittiği gerekçesiyle bizi geri gönderdiler ve tüm sıkıntı o zaman başladı” dediler. İlk iş olarak telefondan Ankara’ya pasaport başvurusu yaptıklarını söyleyen Çift, “pasaport bir günde kargoyla geldi ama oturum izni için büyük sıkıntılar yaşadık. Alman Başkonsolosluğu’na başvurduğumuzda, Aile Birleşimi Vizesi için başvuru yapmamızı ve Hamburg Yabancılar Dairesi’nden cevap beklememiz gerektiğini söylediler. Cevap bugün-yarın gelir diye 7 kişilik aile  bir hafta boyunca minibüsün içinde yatıp kalktık ama bu süreçte bize iki kez ret cevabı gelince ne yapacağımızı şaşırdık” dediler.

VİZEYLE DEĞİL ANKARA ANLAŞMASIYLA GELDİ
Bu durumda ailenin yarısının Türkiye’de kalıp bir kısmının da Hamburg’a döndüğünü söyleyen çift, diğer çocuğumuzun okulu olduğunu için Ayça’yı orada babaannesiyle bırakıp dönmek zorunda kaldık. Üstelik oğlumuz okula bir gün geç başladı diye Okul Dairesi’nden 230 Euro ceza yedik. Burada da nereye başvursak bizi başka bir daireye yönlendirdiler. Komşumuz Hatun Üçgül’ün de tavsiyesi ve destekleriyle avukata başvurduk ve nihayet kızımıza kavuştuk” dediler. Çocuklar için Alman vatandaşlığına geçiş başvurusu yaptıklarını söyleyen çift, “Siz siz olun, yola çıkmadan önce resmi belgelerinizi kontrol edin. Bu olay bize büyük bir ders oldu” dediler. Ailenin avukatı, Yabancılar Hukuku konusunda uzman Ünal Zeran ise, Ayça’yı Aile Ankara Anlaşması üzerinden Hamburg’a getirebildiklerini ifade etti. Zeran, “Ailenin sosyal ve maddi durumu nedeniyle Aile Birleşimi Vizesi ile Ayça’yı getirmek mümkün olmazdı. Tek çare, Ankara Anlaşması’na göre değerlendirme yapmaktır. Bunun için babanın Ayça doğduktan sonra en az 3 yıl sigortalı olarak çalışması yeterliydi ve bu mevcuttu. Ankara Anlaşması’nın 7. Maddesine göre çocuğun otomatik olarak Avrupa Hukukundan doğan bir hakkı oluşuyor bu durumda” dedi. Bu bilgileri Yabancılar Dairesi’nin kimseye vermediğini söyleyen Avukat Zeran, bunu kanıtlayarak kabul ettirdiklerini, hatta Ayça’nın Alman vatandaşlığına geçmesinin bile söz konusu olduğunu belirtti.

TEKDEMİR KARARI 1997 ÖNCESİ HAKLARIMIZI KORUYOR
Aslında bu noktada Ankara Anlaşması’na bile gerek kalmaması gerektiğinin altını çizen Zeran, “Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD), 20 Mart 2017 tarihinde Tekdemir davasında güzel ve örnek teşkil edebilecek bir karar verdi. Bilindiği gibi 1997 yılına kadar Türk vatandaşlarının 16 yaşından küçük çocukları vizesiz ve oturuma gerek duymadan burada yaşayabiliyordu. Ama bu haklar, dönemin İçişleri Bakanı Manfred Kanther tarafından iptal edildi ve artık çocuklar doğumdan itibaren oturma müsaadesi almak zorunda. ABAD, “Ankara Anlaşması’na dayanarak Türklere verilen haklar geriye alınamaz. 1997 öncesi yürürlükte olan uygulama yeniden yürürlüğe sokulmalı” kararı verdi. Ama bu karar maalesef ne Türk, ne de Alman medyasında yer almadı” şeklinde konuştu.