Aynı anda hem grip hem de koronavirüse yakalandı

Koronavirüse karşı sıkı önlemlerin alınmasına rağmen İsrail’de vakalar oldukça artarken, ülkede bilim dünyasını endişelendiren bir olay yaşandı. Uzmanlar, ilk grip-koronavirüs vakasının hamile bir kadında görüldüğünü açıkladı.

İsrail’de bilim dünyasını şaşırtan bir gelişme yaşandı. İsrail’de görevli bilim adamları ve doktorlar, nadiren görülen grip-koronavirüs vakasının ülkede ilk kez hamile bir kadında ortaya çıktığını belirtti. ‘Flurona’ adı verilen bu yeni çift enfeksiyon durumuna dünyada ilk kez rastlandı.

NEFES ALMADA ZORLUK ÇIKARIYOR

Petach Tikva kentinde bir hastaneye giden hamile kadın, koronavirüs testinin pozitif çıktığını öğrendi. Doktorlar, kadının aynı anda gribe yakalandığını da tespit etti. Bilim adamları iki hastalığa da aynı anda yakalanmanın hastalığın seyrini nasıl etkileyeceğini takip ederken, hamile kadının doktorları İsrail basınına bir açıklama yaptı.

Profesör Arnon Vizhnitser, “Hastaneye gelir gelmez grip ve koronavirüs testi yapıldı, ikisi de pozitif çıktı. Hatta daha sonra tekrar kontrol ettik. Her iki hastalık da aynı. İkisi de virüs ve ikisi de üst solunum yoluna saldırdığı için nefes almada zorluk çıkarıyor” şeklinde konuştu.

Bu durum virüslerin aynı anda bir kişide bulunabileceğini kanıtlamış oldu.

Profesör Vizhnitser, ülkede grip olan hamile hasta sayısında giderek bir artış yaşandığını da vurguladı.