Aynı işe, az maaş davasını kazandı

Alman Devlet Demiryollarında 30 yıldır teknisyen olarak çalışan ve geçen sene aynı işi yapmalarına rağmen maaşlarında 911 brüt kesinti yapılan Şeref Arslan, açtığı davayı kazanarak aynı durumda olan 540 çalışana umut ışığı oldu.

 

 

Erdal Altuntaş
HAMBURG’da 1990’dan beri Alman Devlet Demir Yolları’nda (Deutsche Bahn) teknisyen olarak görev yapan Şeref Arslan, aynı işi yapmasına rağmen iş sıfatının değiştirilerek maaşının düşürülme talebine karşı açtığı davayı kazandı. DB’nin yaklaşık 3 yıl önce bazı meslek sıfatlarını kaldıracaklarına dair bildiri yayınlamasından sonra, aynı işi yapmalarına rağmen iş statülerinin değiştirilmesinden dolayı daha az maaş verileceği konuyla ilgili ilk mahkeme Mayıs 2019’da yapılmıştı. Tarafları dinleyen mahkeme, Şeref Arslan lehine sonuçlanarak „aynı iş için aynı maaşın alınması“ yönünde karar vermişti. Fakat DB yetkilileri konuyu bir üst mahkemeye taşıyarak temyiz davası açtı.

MAHKEMDEN ÖNCE MİTİNG
Şeref Arslan’a destek olabilmek için Murat Güneş tarafından kurulan „Şeref Arslan Dayanışma Komitesi“ tarafından kamuoyu oluşturuldu. Davanın görüldüğü gün sendikalar, siyasiler, medya ve derneklerden oluşan bir gurup izin alarak mahkeme önünde miting yaptı ve „Şeref Arslan’a destek“ pankartları taşıdı. Mahkeme önünde „Şeref Arslan Dayanışma Komitesi“ adına konuşma yapan
Murat Güneş, bu tür haksızlıklar karşısında hakların aranması içiğn her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyleyerek „Buraya gelen ve destekleyen duyarlı herkese teşekkür ediyorum. Bu hepimizi ilgilendiren bir olay“ dedi. Daha sonra Sol Parti Milletvekilleri Deniz Çelik ve Mehmet Yıldız da birer konuşma yaptılar. Almanya İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Başkanı Dilan Baran ve bazı sendika temsilcileri, işyeri işçi temsilcisi de Arslan’a destek konuşması yaptılar.

EMSAL TEŞKİL EDECEK
Hamburg Eyalet İş Mahkemesi’nde Şeref Arslan’a karşı DB’nin başvurduğu temyiz mahkemesi 2 saat gecikme ile başladı. Mahkeme Başkanı Hakime Dr. Skuteris-Witt’in gecikmeden dolayı özür ve bu güne kadarki hukuksal süreci özetlemesi ile başlayan mahkeme, DB yöneticisi olan kişinin kabul edilemez önerileri karşısında mahkeme, Arslan’ın lehine sonuçlandı. Aynı işi yapmalarına rağmen maaşından 911 euro brüt kesinti yapılması karşısında hakkını aradığını belirten Arslan, “Maaşımız azalmasına rağmen biz yine aynı işi yapıyorduk. Bu haksızlık karşısında birçok arkadışımız imza atarak durumu kabul ettiler ama ben olayı mahkemeye taşıdım. Sadece benim bölümde bu durumdan 24 kişi etkilendi. Bizim mesleğimiz çok önemli bir meslek. Şimdi bir çok işi bilgisayar yaptığı için bazı meslek gruplarını yok etmeye çalışıyorlar ama tren teknisyenliği, kazaların önlenmesi açısından çok önemli. Son zamanlarda trenlerin yolda kalması, kazaların ve hasarların çoğalması, trenlerin gecikmesi üzerine vatandaşın yaptığı şikayetler de bizim haklı olduğumuzu gösterdi. Tüm bu savunmamızı dinleyen mahkeme de bizim haklı olduğumuzu gördü. Umarım bu karar Almanya’da örnek teşkil eder ve başka çalışanların da işine yarar“ dedi.

Arslan’ın avukatı Bärbel Rotmann ise müvekkilinin haklı olan davasında bir kez daha DB karşısında zafer kazanmasının aynı durumda olan diğer kişiler için fırsat olduğunu hatırlattı. DB temyiz başvurusunu geri çektiğini mahkeme heyetine bildirmesi ile son bulan mahkemede alınan kararın, Alman Demir Yollarında çalışan 540 uzman güvenlik kontrolcüsü emekçisi için de emsal teşkil etmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın