AYNUR ÇELİKDÖVEN’E LİYAKAT NİŞANI

Murat Pehlivan
OBERHAUSEN – Almanya’nın Oberhausen şehrinde yirmi yılı aşkındır kanserli çocuklar yararına çalışmalar yapan Unmut Yolu Derneği Başkanı Aynur Çelikdöven’e Federal Liyakat Nişanı verildi. Oberhausen belediye sarayında düzenlenen törende, Federal Liyakat Nişanı’nı Almanya Cumhurbaşkanı Frank -Walter Steinmeier adına Oberhausen Büyükşehir Belediye Başkanı Daniel Schanz bizzat takdim etti.
Tören Kovid-19 Salgını nedeni ile kısıtlı olurken, Oberhausen ilçe belediye başkanlarından Klaus Dieter Broß bazı Oberhausen Uyum meclisi üyeleri, ve Umut Yolu Dernek yönetim kurulu katıldı.

AİLEM VE BİRLİKTE ÇALIŞTIĞIM İNSANLAR ADINA ALDIM
Federal Liyakat Nişanı’nı alan Aynur Çelikdöven, “Bunu başta ailem olmak üzere, birlikte çalıştığım insanlar adına aldım. Benim için büyük bir onur oldu, böyle bir ödül aldığım için çok mutluyum. Beni destekleyen eşime ve dostlarıma, bugün törene katılarak beni yalnız bırakmayan yönetim kurulu arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

SCHRANZ : DERNEĞİ TAKDİRLE TAKİP EDİYORUZ
Umut Yolu Derneği’nin çalışmalarından ve Aynur Çelikdöven’in kısa hayat hikayesinden bahseden Oberhausen Büyükşehir Belediye Başkanı Daniel Schranz” Oberhausen’den Aynur Çelikdöven’in olağanüstü sosyal ve gönüllü çalışmaları ile bizleri oldukça mutlu ediyor. Bu çalışmaları da bizler tarafından takdirle takip ediliyor. Bu vesile ile böyle güzel çalışmalar yapan bir kişinin de çok nadir görülen Federal Liyakat Nişanı ile onurlandırması da kişi adına büyük mutluluktur. Bu bağlamda bayan Çelikdöven’ e bundan sonra da başarılı çalışmalar diliyorum” dedi.

AYNUR ÇELIKDÖVEN KİMDİR?
1965 yılında Türkiye Bartın’ da dünyaya gelen Aynur Çelikdöven 5 yaşında Almanya’ya gelir. 1984 yılında Sefai Çelikdöven ile hayatını birleştirir. Bu evlilikten 1985 yılında bir kız, 1992 yılında bir erkek çocuklarını dünyaya gelir. Her iki çocuğu da kanser hastalığına yakalanır. Kızı kemik iliği nakli ile kanser hastalığını yenerken, oğlu 1999 yılında bu hastalığa yenik düşer. Bu süreçte yaşadıkları zorluklar Aynur Çelikdöven’e bir dernek kurma ve kanserli çocuklara yardım etme hırsını aşılar. 2000 yılında başlayan çalışmalar 2001 yılında sonuca ulaşır ve “UMUT YOLU DERNEĞİ & WEG DER HOFFNUNG” kurulmuş olur. Çelikdöven ve ekibi o tarihten bu yana Oberhausen şehrinde düzenledikleri bahçe şenlikleri, hastane ziyaretleri ile çocuklara neşe kaynağı olmanın yanı sıra kök hücre bağış kampanya çalışmaları, ücretsiz danışmanlık hizmetleri gibi kanserli çocukların ailelerinin yanında olmaya devam ediyorlar.