AYRIMCILIK İLKOKULA KADAR İNDİ

Kâmil Yılmaz (ÖZEL HABER)
KİEL – Almanya’da son yıllarda ırkçılığın boyutları her geçen gün artarken, ayrımcılık okullara kadar indi. Almanya’nın kuzeyinde yer alan Schleswig Holstein eyaletinin başkenti Kiel yakınlarındaki Plön şehrine bağlı Mönkeberg köyünde skandal yaşandı. 3 bin 780 nüfuslu köydeki ilkokulda 3. sınıf öğrencileri korona virüs dolayısı ile sınıflar bölünerek dersler yapılıyor. Normalde 22 öğrencinin bulunduğu sınıflar ikiye bölünmesi gerekirken, Alman olan ve zeki öğrenciler ayrılarak 13 kişilik bir sınıf diğerinde ise aralarında 4 Türk öğrenci ve yabancı kökenlilerden oluşan öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler bölünmüş şekilde eğitim verilmesi skandal olarak değerlendirildi.

Gazetemize olayı aktaran Türk öğrenci velileri, bunun resmen ayrımcılık olduğunu ifade ederek, ırkçı tutumu protesto ettiklerini ifade ettiler. Konuyla ilgili olarak okul müdürüne yazılı bir elektronik posta gönderdiklerini de anlatan veliler, henüz herhangi bir cevap alamadıklarını da vurguladılar. Olayın ortaya çıkmasının ardından sınıf öğretmeni ile iletişim kurduklarını da kaydeden veliler, öğretmenin sinirlenerek kendilerine bağırdığını ve bundan dolayı da olayı basına aksettirme kararı aldıklarını dile getirdiler.

Almanya gibi medeni bir toplumun geleceğin nesillerini yetiştirecek olan eğitimcilerin bu tutum ve davranışlarına anlam veremediklerini de belirten veliler, yakın tarihte bu uygulamaların olduğu dönemleri hatırlatan tablonun ortaya çıkmasından endişe duyduklarını da sözlerine eklediler.