B12 vitaminin önemi

Bu ayki köşemde sizlere Korona Virüse karşı bağışıklık sistemini güçlendiren Vitaminler hakkında bahsedeceğim.
Günümüzde Korona Virüse karşı gerçekten ne yapmamız gerekiyor bir türlü çözüm yolları arıyoruz. Beslenmemize dikkat etmemiz gereken bu salgın hastalığa karşı gerçekten de sınıfta mı kaldık acaba?
Herkes bağışıklık sistemini güçlendirecek yollar ararken kış ayı olması münasebetiyle bilhassa C Vitamini içeren limon, portakal, bergamot gibi meyveleri yemek veya da bitki kabuklarını kaynatıp tüketmenin yararlı olabileceğini söyleyebilirim. Özellikle kronik hastalığı olanlar ve gebeler gibi özellikli gruplarda yer alan kişilerin bu ürünleri tüketmeden mutlaka hekimlerine danışmaları gerektiğinin altını çizmem gerekir. Bağışlık sistemini güçlü tutmak için doğru beslenmenin önemli olduğunu geçen yazımda belirtmiştim.
C vitaminli ve çinko içerikli gıdaları daha fazla tüketmek doğru. C vitamini bakımından zengin olan zencefil ve zerdeçalın bağışıklık güçlendirici etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Halk arasında da zencefil ve zerdeçalın bal ile karıştırılarak tüketildiğini görüyoruz. Yeşil çay tüketiminin artırılması önemli. Yeşil çay hem bir antioksidan, hem iyi bir bağışıklık düzenleyicidir.
Gelelim en önemli konumuza. „B12 Vitamini“ doğal olarak bazı yiyeceklerde bulunan, suda çözünen bir vitamindir. B12 vitamini faydaları oldukça fazladır. En önemlisi yılda en az 1 defa dahiliye doktorunuza başvurarak B12 düzeyinizi ölçtürün.
B12 vitamininin vücut çalışmasında birçok önemli görevi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendiren B12 protein metabolizmasında görev alır. Ayrıca sinir sisteminin doğru ve hızlı çalışmasına yardımcı olur. B12, kemik iliğinde kan hücrelerinin yapımında da görevlidir.
Sürekli yorgunluk hali, sinirlilik, üşenme, unutkanlık, mutsuz hissetme, aşırı yeme isteği yaşıyorsanız sorumlusu B12 eksikliği olabilir.
Özellikle bu Korona Virüs döneminde gerçekten de B12 Vitamini eksikliği insan yaşamında başta sinir sistemi olmak üzere, hafıza, konsantrasyon, kaygı, stres, vücut ağrıları, ağrıyı olduğundan fazla algılama hissi, bunama ve metabolik hızın yavaşlaması gibi pek çok önemli rahatsızlığa neden olur.
Otoimmün hastalıklarda; bağışıklık sistemi zararlı mikroorganizmalar yerine vücudun kendi hücrelerine karşı savaşır. Bunun sonucunda bağışıklık sisteminin hedefi olan dokularda hasar meydana gelir. Pernisiyöz anemide; bağışıklık sistemi, mideden intrinsik faktör salgılayan hücrelere saldırır. Bu durumda intrinsik faktör salgısı azalır. İntrinsik faktör azaldığından, B12 ile yeterince kompleks oluşturamaz. Sonuç olarak B12 emilimi azalır ve serum B12 konsantrasyonu düşer.

B12 VİTAMİNİNİN FAYDALARI NELERDİR?
B12 vitamini hücre yaşlanmasının önüne geçer.
Sinir hücrelerini onarır.
Kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Felce ve yüksek tansiyona karşı damarları korur.
B12 vitamini aynı zamanda karbonhidratları enerjiye çevirir, yağı azaltır.
Sağlıklı saç, cilt ve tırnak için temel ihtiyaçtır. Yeni hücre üretilmesini ve derinin düzenli olarak yenilenmesini sağlar.
Kilo kontrolü konusunda çok önemlidir. B12 vitamini, vücut enerjisini artırdığı için halsizlik ve yorgunluğun önüne geçer. Bu da yeme isteğini azaltır.
Karbonhidratları enerjiye çevirip şeker kullanımını iyileştirdiği için beynin ihtiyacı olan şeker metabolizmasını düzenleyerek unutkanlığı engeller.
Meme, kolon, prostat, akciğer kanserlerine karşı koruyucu etkisi vardır.

B12 VİTAMİNİ HANGİ YİYECEKLERDE BULUNUR?
Kırmızı et, ciğer, balıklar, yoğurt, peynir ve yumurta gibi hayvansal ürünlerde çok fazladır.
Önemli olan da ilerleyen yaş ya da B12 vitaminini vücutta emilimini engelleyecek bir rahatsızlığınız varsa, doktor kontrolünde B12 takviyesini ağızdan veya enjeksiyon tedavisi şeklinde kullanabilirsiniz.
B12 vitamini besinler dışında takviye olarak almak kişiyi şişmanlatmaz.

Ne diyelim Koronasız bir hayat geçirme ümidiyle..

Kalın sağlıcakla.
Sinan Erkin
Alternatif Tıp Uzmanı – (Heilpraktiker / Osteopath)
İlk yardım eğitmeni – Erste-Hilfe-Lehrer

Benim ulaşım bilgilerim:
Naturheilpraxis Erkin
Alternatif Tıp Uzmanı
Grabenstr. 9/1
71063 Sindelfingen

Tel: +49 7031 42 82 678
Fax: +49 7031 42 82 679
Mobil: +49 172 60 71 974
Mobil: +49 178 41 95 944
E-Mail: info@naturheilpraxis-erkin.de
Web: www.naturheilpraxis-erkin.de