Bac 2020 sürekli kontrollerle geçecek !

Geçtiğimiz Cuma günü düzenlediği basın toplantısında Milli eğitim bakanı Jean-Michel Blanquer, “baccalauréat (bakalorya) lise sınavları ve 2020 yılı ortaokul sertifikası ( brevet) iptal edildi ve öğrenciler sürekli değerlendirilecek !” şeklinde açıklamada bulundu. “Bu eşi görülmemiş bir karardır. Yetkilileri tüm ülkeyi ve yakın okulları sınırlamaya iten koronavirüs salgını, geleneksel bakalorya testlerinin de üstesinden gelecektir” diyen bakan, “Sağlık koşulları ile ilgili olarak, patent ve bakalorya testlerinin tamamı sürekli izleme ile doğrulanacaktır.

Ayrıca, okul yılının takvim tarafından planlandığı gibi 4 Temmuz’da iyi sona ereceğini ve mezuniyetin, o tarihe kadar elde edilen notlara, hapsetme sırasında elde edilen puanlar hariç.

Hedefimiz hem öğrencilerimizin iyi bir genel düzeyine ve bir çeşit “toplumsal eşitlik” e sahip olmaktır” konuşmasıyla sa ek bilgi verdi. Milli Eğitim Bakanı Blanquer, birinci sınıflar için Fransız bakaloryasıyla ilgili olarak, sözlü sınavda “sözlü testin Haziran sonunda veya Temmuz başında, sağlık koşulları buna izin vermediği sürece, ancak Milli Eğitim Bakanı, “adayların katılımını doğrulamak” için bir jüri kurulacağını belirtiyor.

Öte yandan, “4 Temmuz’a kadar kalmak diplomayı almak için bir ön koşuldur“. Telafi sözlü sınavları, 8 ile 10 arasında not alan öğrenciler için Eylül ayında olağan koşullar altında da yapılmalıdır” dedi. Şu an için, Fransa en az 15 Nisan’a kadar kapalı kaldı. Son ara rapora göre, salgın en az 5.387 kişiyi öldürdü. Fransa şimdi topyekün bu kara bulutların kaybolmasını bekliyor.