Baden-Württemberg ‘Yeşiller’ ile devam dedi

Baden-Württemberg (BW) Eyalet seçimlerinde Yeşiller yeni bir zafere imza atarken Başbakanı olarak görev yapan Winfried Kretschmann yeni dönemde de tek başına hükümet kuramıyor.

Mustafa Karaman
STUTTGART- 17. Baden-Württemberg (BW) Eyalet seçimleri için seçmenler geçtiğimiz Pazar günü BW Meclisi’nin 154 üyesi belirlemek üzere 70 seçim bölgesinde sandık başına giderek oylarını kullandılar. Yapılan BW parlamento seçimlerinde sandıktan Birlik’90 / Yeşiller hariç diğer partiler için sürpriz sonuçlar çıktı. Yapılan anket tahminleri ise hemen hemen doğru çıktı. Sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisi BW’de tekrardan meclise girmeyi başarırken, Baden-Württemberg’de ise Başbakan Winfried Kretschmann liderliğindeki Yeşiller tarihin en iyi seçim sonucunu elde ederek, üçüncü kez bir seçimden en güçlü parti olarak çıkmayı başardı. Öte yandan kulislerde bu seçimle seçmenler sırf eyaletin politik kaderini belirlemediği, bu senenin Eylül ayında yapılacak Federal Almanya genel seçimleri için de yol gösterici bir rol oynayacağını ve alınan sonuçların da genel seçimleri etkileyeceği vurgulandı.

YEŞİLLER’İN ZAFERİ
Baden-Württemberg Eyalet Başkenti Stuttgart olmak üzere birçok ilde üstünlükle sandıktan çıkan Birlik’90 / Yeşiller Partisi yeniden aldığı sonuçlarla zirve yaparak yeni bir zafere imza attı. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Birlik’90 / Yeşiller Partisi Baden-Württemberg’de yüzde 32,6 oy oranına ulaştı. Onu yüzde 24,1 ile Hristiyan Birlik (CDU), yüzde 11,0 ile Sosyal Demokrat Parti (SPD), yüzde 10,5 ile Hür Demokrat Parti (FDP) ve yüzde 9,7 ile Almanya İçin Alternatif (AfD) izledi. Bu oranlara göre de Yeşiller yüzde 2,3 oranında oylarını yükseltirken CDU yüzde 2,9 düşüş gösterdi. SPD halen düşüşünü sürdürerek yüzde 1,7 oy kaybına uğradı. FDP yükselişe geçerek oylarını 2,2 arttırdı. Seçmenlerden tepki alan AfD ise bu seçimde en çok hüsrana uğrayan parti oldu ve yüzde 5,4 kayıp etti. Sol Parti-Die Linke ise yüzde 3,6 ile meclise giremedi. Diğer bir taraftan 2016 yılında yapılan seçimlerde yüzde 70,4 seçime katılım olurken bu rakam 2021 seçimlerinde 63,8 ile düşüş yaşandı. Baden-Württemberg Eyaleti 2021 seçimlerinde alınan resmi olmayan sonuçlara göre Milletvekili (MV) dağılımı şöyle oluşacak: Birlik’90 / Yeşiller yüzde 58 MV ile temsil edecekken, CDU 42 MV, SPD 19 MV, FDP 18 MV ve son olarak AfD ise 17 MV ile mecliste yer alacaklar.

KOALİSYON OLACAK
17. Baden-Württemberg (BW) Eyalet hükümeti için Yeşiller ile şimdiden kimin koalisyon kuracağı merak konusu oldu. CDU, SPD ve FDP’nin koalisyon için hazır oldukları parti başkanları tarafından seçim gecesi açıklanırken, Yeşillerin şu anki hükümetten de seçmenin memnun olduğu için yine bir Birlik’90 / Yeşiller – CDU yani yeşil ve siyah koalisyonu büyük ihtimalle olabilir deniyor. Alternatif olarak Yeşiller’in SPD ve FDP ile üçlü koalisyon da kurabileceği veya da ilk Yeşillerin döneminde yaptığı gibi yeşil-kırmızı (Yeşiller-SPD) koalisyonu da olabileceği kulislerde söyleniyor. Seçim sonuçlarından son derece memnun olan BW Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann, sonuçların açıklanmasının ardından partisinin bir kez daha tarih yazdığını ve tüm seçmenlere güvenlerinden solayı teşekkür etti. Hükümeti kurma görevinin kendilerinde olduğunu belirten Kretschmann, beş yıl daha iktidarda olacaklarını BW için en iyisi nasıl olursa onu tercih edeceklerini ifade etti.