BAHATTİN GEMİCİ ÖYKÜ VE ŞİİR GECESİ

blank

 

YAZARIN 14. KİTABI ÇIKTI

Uzun yılardan beri Almanya’da yaşayan ve mesleğinde 36 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olan şair ve yazar Bahattin Gemici Almanya’da göçmenlerin eşit haklara kavuşması için mücaadele etmiş. Dil Derneği ve Alman Yazarlar Birliği üyesi olan Gemici’nin yüzlerce şiirleri, öyküleri, makaleleri, çeşitli dergi ile gazetelerde yayımlanmış yazıları var. Bunların bazıları antolojilerde, ders kitaplarında ve Batı Alman Radyosu (WDR) programlarında yayımlanmış. Yazarın ilk eseri „Yarım Bırakma Türkünü“ olmuş. Bu yıl „Çağla Tadında“ isimli 14. şiir kitabını çıkardı ve kitabının tanıtımını yapmak için bir „Öykü ve Şiir Gecesi“ düzenledi.

 

blank

TANITIM İÇİN İLGİNÇ BİR MEKAN

Yazar düzenlediği gece için ilginç bir mekân seçti. Essen şehir merkezinde Viehofer Caddesi’nde bulunan „enza HOME“ mağazası yazara sponsor olarak mağazasının kapılarını açtı. Mağazanın showroomunda güzel bir bölüm oluşturuldu. Bu güzel gecede yazar Bahattin Gemici’ye kendisi gibi Almanya’da yaşayan Türk Halk Müziği bestekârı ve yorumcusu Kazım Birlik sazı ve türküleri ile eşlik etti.

blank

 

Gecenin bir ayrı misafiri de Essen Ankaralılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin misafiri olarak Essen’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı THM Sanatçısı Nahide Saygün Akkal oldu.

Yazar Bahattin Gemici son eseri olan Çağla Tadında kitabından ve önceki yayımlanmış kitablarından seçme öykü ve şiirlerini seslendirir iken, Kazım Birlik üstad da özellikle sözlerini Bahattin Gemici’nin yazmış olduğu, kendisinin bestelediği eserleri seçerek sazı ile birlikte seslendirdi. Gecede zaman zaman misafir sanatçı Nahide Saygün Akkal’ın da kendilerine eşlik etmesi ile gece tam bir sanat gecesine dönüştü. Bu vesile ile misafirler edebiyatın ve ezgilerin tadına doyasıya vardılar.

blank

 

MAĞAZA SAHİBİNDEN YAZARA TEŞEKKÜR

Gece boyunca yazar, bir yandan eserlerinin ortaya çıkışmasına kaynak olan hikayeleri anlatırken, bir yandan da edebiyat sevenler için kitaplarını imzaladı. Gecenin sonunda geceye ev sahipliği yapan enza HOME’nin işletmecisi, aynı zamanda Ankaralılar Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı olan Mustafa Eydemir yazara gerçekleştirmiş olduğu bu güzel geceye ev sahipliği yapmış olmanın mutluğu içinde olduğunu belirterek, böyle güzel bir geceye vesile olmasından dolayı teşekkür etti.

Akşam 19:30’dan başlayan gece, saat 23:30’a kadar sürdü ve müthiş bir gece yaşandı. Ziyaretçilerden olumlu not alan yazar Gemici’de ziyaretçilere ve basın mensuplarına geceye iştiraklerinden dolayı teşekkür etti.

 

blank

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı