Bakan Çavuşoğlu uyardı

“İslam düşmanlığı suç olarak net şekilde yasalara dâhil edilmedi. Zamanında Yahudilerin yakıldığı gibi Müslümanların da yakılması beklenemez. Tarihten ders alınmalı.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Batı’da bizi üzen bir durumla karşı karşıyayız. Aşırı akımlar, giderek güçleniyor. Irkçılık, yabancı, İslam düşmanlığı, kendisinden olmayan karşıtlık maalesef artıyor” dedi. Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) 2017 Avrupa İslamofobi Raporu’nun tanıtımında konuşan Çavuşoğlu, bu tür çalışmaların, Müslümanların çoğunlukta  olduğu ülkeler yerine aşırı akımların giderek arttığı ülkelerde tanıtılmasının faydalı olacağını ve buna katkı vermeye hazır olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, Batıda ve de özellikle Avrupa’da pek çok ülkenin başarısız ekonomi politikalarının
sebebinin göçmenler, Müslümanlar ya da yabancılar olmadığını hatta onların bulundukları ülke ekonomisine katkı yaptıklarını dile getirdi.

AVRUPA’DAKİ PROBLEM GÖÇMENLERDE DEĞİL
Bakan, “Müslümanlar, göçmenler Avrupa’ya son 10 yıldır ya da 5 yıldır gitmiyor. Tarihten bu yana özellikle de II. Dünya Savaşı’ndan sonra Türkler dâhil çok sayıda yabancı, Batı ülkelerine, Avrupa’ya değişik amaçlarla gitmiştir. Fakat, bugün Avrupa’da yaşanan tüm sorunların sebebi olarak, göçmenleri göstermek insani değildir, haksızlıktır” ifadesini kullandı. Avrupa’da camilere yönelik saldırıların da başladığına dikkati çeken Mevlüt Çavuşoğlu, “Avrupa’da geçen sene İslam düşmanlığı motifli saldırı sayısı 100’ün üzerindeydi. Bu sadece bizim vatandaşlarımıza yönelik saldırılardır. 2016’ya baktığımız zaman
128 saldırı olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

MERKEZ PARTİLER AŞIRI SAĞ ÇİZGİYE KAYIYOR
Toplumsal düzeydeki ön yargıların popülist politikacılar tarafından da 3-5 oy daha fazla almak adına körüklendiğini bildiren Çavuşoğlu, “Maalesef merkez dediğimiz siyasi partilerin de aşırıcı partilerin çizgisine kaydığını görüyoruz. Onların kaygısı kaybettikleri oyları geri almak. Fakat bu dili kullandıkça daha fazla oy kaybediyorlar” diye konuştu. Çavuşoğlu, “İslam düşmanlığının suç olarak net şekilde yasalara girmesini sağlamamız lazım. Bunun, yasalara suç olarak girmesi için Auschwitz’lerin yaşanması gerekmez. Gaz odalarında zamanında Yahudilerin yakıldığı gibi Müslümanların da yakılması beklenemez. Bugün antisemitizm yasalarda suçsa İslam düşmanlığının aynı şekilde değerlendirilmesi lazım” ifadesini kullandı.