Bakan Çavuşoğlu’ndan Biden’a sert tepki: Siyasi şarlatanlar yine sahnede

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasına sert tepki gösterdi. Bakan Çavuşoğlu, “Tarihi çarpıtmaya yeltenen siyasi şarlatanlar yine sahnede” dedi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, “Hiç kimse ve hiçbir kuruluş, Türkiye’ye kendi tarihiyle ilgili ders veremez” ifadeleri yer aldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Joe Biden‘ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasına sert tepki gösterdi. Bakan Çavuşoğlu, “Tarihi çarpıtmaya yeltenen siyasi şarlatanlar yine sahnede” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Tarihi çarpıtmaya yeltenen siyasi şarlatanlar yine sahnede! Siyasi açıklamalarla tarih yeniden yazılamaz. Bu tutumlarında ısrar eden fırsatçılar, art niyet ve ikiyüzlülükleriyle hatırlanacaktır. Yüce Türk Milleti’ne tarih dersi vermek kimsenin haddi değildir.”

 

 

“HİÇ KİMSE TÜRKİYE’YE KENDİ TARİHİYLE İLGİLİ DERS VEREMEZ”

Dışişleri Bakanlığı da konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. bazı ülkelerin hükümet yetkililerince yapılan yorumlara ilişkin yapılan açıklamada, “1915 olayları konusunda gerçeklerle ve uluslararası hukukla bağdaşmayan talihsiz açıklamalar, tarihi siyasi saiklerle yeniden yazmaya yeltenen beyhude çabalardır” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Hiç kimse unutmamalıdır ki, 1915 olayları siyasetçilerin kendi gündemlerine ve iç siyasi mülahazalarına göre tanımlanamaz. Böyle bir yaklaşım, ancak tarihin tahrif edilmesine yol açar. Bu taraflı tutumlarını sürdürmekte ısrar edenler, tarihte ucuz siyasi fırsatçılar olarak anılacaktır.

Bizim açımızdan hükümsüz olan bu açıklamaları reddediyor, bu yanlışta ısrar edenleri en şiddetli şekilde kınıyoruz. Hiç kimse ve hiçbir kuruluş, Türkiye’ye kendi tarihiyle ilgili ders veremez.

Dar görüşlü siyasi hesaplara hizmet eden ve tarihten husumet çıkarmaya çalışan bu çevreleri, yaptıkları bu vahim hataları düzeltmeye, önerdiğimiz Ortak Tarih Komisyonu’nu desteklemeye ve ülkemizin öncülük ettiği bölgesel barış ve işbirliği çabalarına katkıda bulunmaya çağırıyoruz.”