Bakan Koca’dan maymun çiçeği virüsü açıklaması: Türkiye’de vaka yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maymun çiçeği virüsü ile ilgili merak edilen sorulara cevap verdi. Koca açıklamasında “Türkiye’de maymun çiçeği vakası yok, pandemiye sebep olacağına inanmıyorum” dedi.

Covid-19’un ardından dünyayı maymun çiçeği hastalığı korkusu sardı. Virüs şu ana kadar 21 ülkede görüldü. Türkiye’de vaka olup olmadığına dair merak edilen sorulara Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklık getirdi.

Bakan Koca, Meclis’te gazetecilerin sorularını cevapladı.

Maymun çiçeği hastalığıyla ilgili bilgi veren Koca, “Bizde maymun çiçeği vakası görülmedi. Olduğunda açıklarız. Gereksiz bir tedirginlik oluşmamalı. Çiçek aşısının etkinliğinin yüzde 80-85 olduğunu biliyoruz. Hastalığın bir pandemi sebebi olacağına inanmıyorum” şeklinde konuştu.

YÜZDE 80 KORUMA

Uzmanlar, çiçek hastalığında kullanılan aşı ve ilaçların maymun çiçeği virüsü için de kullanılabileceği görüşünde. Buna ilişkin olarak Bakan Koca’ya “Çiçek aşısı virüse karşı koruma sağlıyor mu?” sorusu yöneltildi.

Aşının virüse karşı yüzde 85’e kadar koruma sağladığını söyleyen Koca, aşının salgın riskinin ortadan kalktığı 1970’lerden beri geliştirilmediğini kaydetti.

Koca, bununla birlikte ABD’nin ise tıbbi prosedür gereği o dönem imha etmesi gereken canlı virüsü sakladığına dikkat çekti.