BAKANDAN BAKTAT’A ZİYARET

İbrahim FerahMANNHEIM- Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve beraberindeki heyet, Almanya’ya yapmış oldukları ziyaret çercevesinde BAKTAT Merkez Binası’nı ziyaret ettiler. Baktat Şirketler Grubu Başkanı Mustafa Baklan ve Kadir Baklan tarafından karşılanan Bakan Tüfenkci, Baktat ürünlerinin muhafaza edildigi depoları gezdikten sonra, konferans salonunda yapılan toplantıda, Mustafa Baklan’ın yaptığı sunum ile Baktat Şirketler Grubu ve faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

KISA ZAMANDA ULUSLARARASI ŞİRKET OLDU

Baktat Şirketler Grubu’nun 1986’da aile şirketi olarak kurulduğunu ve kısa zamanda uluslar arası ticari faaliyetlerde bulunmaya başladığını belirten Mustafa Baklan, “Avrupa’da, Akdeniz ve Anadolu ürünlerini tüketiciye sunan en büyük firmalar arasında yer alıyoruz. Baktat Şirketler Grubu bünyesinde 14 şirket mevcut ve yaklaşık 1500 personel çalışmaktadır” şeklinde konustu.

İNSANLIĞA HİZMET ANLAYIŞI

Başarı faktörlerinin, kaliteli üretim, güçlü dağıtım ağı, markalaşma ve değişen pazar şartlarına uyma noktasında gösterdikleri gayret ve hassasiyet oldugunu söyleyen Baklan, “Hizmetimizi “İnsanlığa hizmet” anlayışıyla yapmaya çalışıyoruz. Türkiye’deki üretim tesislerimizde, çevreye duyarlı, avrupa standartlarında üretim yaparak, ürünlerimizi Almanya’da kurduğumuz modern depolama merkezlerinden avrupaya dağıtıyoruz” dedi.

BÜYÜK PAZAR PAYI VAR

Baklan, “Avrupa’da yaşayan türkler haricinde, akdeniz ve güney ülkelerinden gelen insanlar ve ülkemize turist olarak giden ve türk ürünlerini tanıyıp tüketen beş milyon almanı da hesap edersek, on milyonun üzerinde bir insan kitlesine bu ürünleri sunma imkanı ve büyük pazar payının olduğunu düşünüyoruz. Buradaki Türk ve etnik marketler haricinde, dünyaca ünlü avrupalı marketler zincirinde 2015 senesi itibariyla 9500 noktada ürünlerimizi tüketicilere sunuyoruz” şeklinde konustu.

KALİTE VE LEZZET ÖDÜLÜ

Avrupa’da özellikle tanınmış içeceklere alternatif olarak türk ayranını tanıttıklarını ve Baktat Ayran olarak avrupada ilk altın madalya ödülü kazandıklarını söyleyen Baklan, “Bir ürünü üretmek yetmiyor, fuarlar ile dünya pazarına açılmak da lazım. 100’ün üzerinde organik ürünlerimizle birlikte tüm ürünlerimizi dünya çapında fuarlarda tanıtıyoruz” dedi.

EĞİTİM VE SPOR’A DESTEK

Baktat Egitim Köprüsü ve Türk Alman Entitüsü gibi dernek ve okul faaliyetlerine öncülük ederek, eğitime destek olduklarını söyleyen Baklan, “Bu kapsamda hem Türkiye’de ihtiyac sahibi okullara yardım ediyor hemde buradaki gençlere eğitim imkanı sunuyoruz. Şuan Gemlik’de Fen Lisesi kurma çalışmalarımız var. Ayrıca, sportif faaliyetlere de önem veriyoruz” dedi. Türk Alman Enstitüsü (Deutsch Türkisches Institüt für Arbeit und Bildung e. V.) kurucularından ve beş sene başkanlığını yapan Prof. Dr. Franz Egle, Bakan ve beraberindeki heyete, DTI’in faaliyetleri hakkında bilgi vererek, hedeflerinin Türkiye ve Almanya arasındaki eğitim, ekonomi ve araştırma çalışmalarına katki sağlamak oldugunu söyleydi.

HEYECANLANDIRAN BİR BAŞARI

Baktat Şirketler Grubu’nun yapmış olduğu çalışmalar ve gösterdiği başarının çok memnuniyet verici olduğunu söyleyen Bakan Tüfenkci, “Baktat’ın her girişimciyi heyecanlandıracak bir başarı öyküsü var. Elbetteki bu başarı kolay olmadı, ciddi mücadeleler verildi. Çünkü rekabet gücü gerektiren bir sektör. Fakat akıllı strateji ve yatırımlarla bu başarılara imza atmanızdan dolayı Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak gururlandım. Bu anlamda, size ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Almanya kökenli bir şirket olup Türkiye’de yatırımlarınızın olması, Türkiye’de üretimi değerlendirip sağlıklı bir şekilde avrupa pazarına ulaştırma noktasındaki çalışmalarınız diger türk firmalarımıza da örnek olmuştur. Başarılarınızın devamını diliyorum” şeklinde konuştu.