BAKAN TÜRK FİRMALARINI ZİYARET ETTİ

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Almanya’nın Köln kentinde devam eden ‘IMM Köln Mobilya Fuarı’ndaTürk firmaları ziyaret etti
İSA AKSOYLU
Almanya’nın Köln kentinde devam eden dünyanın en büyük mobilya ‘IMM Köln Mobilya Fuarı’nda Türk firmaları ziyaret eden Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, mobilya sektöründe Türkiye’nin günden güne daha iyiye gittiğinin önemini vurguladı.
Çeşitli ziyaret ve görüşmeler için Almanya’ya gelen bakan Elitaş,’’ Geçtiğimiz yıl başlattığımız, Türkiye markasının oluşmasıyla ilgili yaptığımız çalışmaların sonucu olarak bugün iyi bir noktaya doğru geldik.Biz Türkiye markasını dünyaya tanıtmak istiyoruz.’Turkey discover to potential’ sloganıyla yürüttüğümüz tanıtım çalışmaları tüm hızı ile devam etmektedir.Bugün Almanya’da önceki gün İngiltere’de aldığımız yansımaların çok olumlu olduğunu görüyorum. Artık ‘Made in Turkey’ yazılı ürünler bir üst sınıfa hitap edebilecek durumda. Bunun da ilk örneklerinden birisini burada, Almanya’da Köln fuarında görüyorum ve gerçekten mutluluk duyuyorum ‘dedi.

İRAN’A UYGULANAN AMBARGO HAKSIZLIKTI
Geçtiğimiz hafta ekonomik yaptırımların kaldırıldığı İran pazarına giriş konusunda Türkiye’nin herhangi bir hazırlığı, planı olup olmadığı konusundaki sorusuna cevap veren Bakan Elitaş, ‘’ İranla ilgili yaptırımlar konusunda bugüne kadar ki süreçte zaten Türkiye İran’a yapılan yaptırımları hep farklı bir şekilde değerlendirmiş onlara yaptırılacak yaptırımların insani boyutlara ulaşmaması için gayret göstermişti. Bu ambargonun kalkması ile iyi bir ticaret hacmine ulaşacaktır. İran petrol üretebilir ve ihraç hale gelecek. Benim kanaatimce bugüne kadar ki yapılan haksız bir yasaklamanın sonucunda ekonomisine büyük bir katkı sağlayacaktır ‘’ dedi.
Türk firmaları ziyaret edip firma sahiplerine sertifika veren Bakan Elitaş, fuardaki Türk firmaları hakkında bilgi vererek, “Burada 24 firmamız var, 24 firmamızın 11’i grup olarak gelmiş, 13’ü bireysel olarak gelmiş. Bundan sonraki süreçte hepsinin grup olarak geleceğini tahmin ediyorum çünkü fuar katılımlarına Ekonomi Bakanlığı’nın Türkiye Cumhuriyeti devletinin katkıları var ‘’ dedi.
Alman teknik direktörü Christoph Daum‘unda hazır bulunduğu fuarda Elitaş ile birlikte katılımcılara teşekkür plaketleri verildi.
Bakan Elitaş daha sonra UETD binasında verilen akşam yemeğinde iş adamları ile birlikte bir araya gelerek sorunlarını dinledi.