BAKLAN’DAN TUNUS’TA SEMİNER

Kâmil Yılmaz
MANNHEİM – Baktat Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Rhein-Neckar Türk İşverenler Derneği Başkanı Mustafa Baklan, Tunus Üniversitesi (UIT) öğrencilerine seminer verdi.

Baktat Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Özel Menajerlik ve Danışmanlık Yüksek Okulu (HdWM-Mannheim) Senato üyesi olan Mustafa Baklan, 5 Aralık’ta Tunus Üniversitesi sahibi Sayın Tebourbi Maher’in daveti üzerine üniversite öğrencilerine Avrupa Birliği üzerine genel bilgilerin yanı sıra Almanya’nın eğitim ve ekonomik yapısı hakkında bir seminer verdi.

KALİFİYE ELEMAN SIKINTISI

Konuyla ilgili olarak yayınlana basın açıklamasında; “Afrika ülkelerinin birçoğundan gerek ekonomik gerekse de can güvenlikleri açısından birçok insan hayatlarını tehlikeye atma pahasına büyük riskler altında yollara çıkmakta ve maalesef birçoğu da Akdeniz’in sularında hayatlarını kaybetmektedirler. Yolculuğunu sağ salim başaranlarda Avrupa’da pek iyi karşılanmamakta ve böylece insanlar tüm tehlikelere rağmen çıktıkları bu yolculuğun sonunda büyük hayal kırıklıklarına uğramaktadırlar. Diğer bir yandan da başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesi kalifiye eleman sıkıntısı yaşamaktadırlar. Bu ülkelerin acil olarak büyük miktarlarda “Kalifiye Elemanlara” ihtiyaçları bulunmaktadır” denildi.

BAKLAN’DAN GENÇLERE ÇAĞRI

Mustafa Baklan, üniversitede verdiği seminerde Afrika ülkelerinden Avrupa’ya gelmek isteyen gençlere de seslenerek, kendilerini tehlikeye atmadan önce öğrenimlerini tamamlamadıktan sonra kalifiye eleman olarak Avrupa’nın kapılarını çaldıkları zaman bu kapıların kendiliğinden açılacağını anlattı. Baklan, zira Avrupa ülkelerinde meslek öğrenimi olmadan herhangi bir başarıya ulaşmalarının mümkün olmadığına dikkat çekti. Mustafa Baklan Üniversite öğrencilerine verdiği seminer, partner Üniversiteleri olan Mannheim’daki (HdWM-Hochschule der Wirtschaft für Management ve Tunus Üniversitesi ile bunların partner şirketleri aracılığıyla (BAKTAT, HdWM-Mannheim’in ilk partneridir) Almanya’nın “Kalifiye eleman” ihtiyaçlarını gidermede önemli bir rol oynayabilecekleri konusunda kendilerine tavsiyelerde bulunulduğu vurgulandı.

EĞİTİM ÜNİVERSAL ANAHTAR

Baktat Şirketler Grubu tarafından yayınlanan açıklamada; Mustafa Baklan’ın, Almanya’ya babasının yanına gelebilmesi için öğrenimini yarıda bırakmasından dolayı eğitim konusunda son derece hassas davrandığına dikkat çekildi. Eğitimin üniversal bir anahtar olduğuna işaret edilen basın açıklamasında; kendisinin de herhangi bir ayırım yapmadan tüm öğrencilere elindeki her türlü imkânları kullanarak bir şans oluşturmak için çabaladığı kaydedildi. Açıklamada; “Bu anlamda yeni yılda Tunus Üniversitesinden iki öğrenciye şirketimizde staj yapma imkanı sağlayarak bu çabalarını sürdürmüştür” denildi.