BARİ ORUCUMUZA KARIŞMA

blank

CDU’lu adalet bakanı, çocuklarına oruç tutturan Müslüman aileleri ceza ile tehdit etti.  Almanya’nın CDU’lu Hessen eyaleti Adalet Bakanı Kühne-Hörmann, İnstagram hesabından yayınladığı kısa video mesajında çocuklarına oruç tutturan Müslüman aileleri ceza ile tehdit etti.

Kâmil Yılmaz
FRANKFURT – Almanya’nın Hessen Eyaleti Adalet Bakanı Eva Kühne-Hörmann (CDU), Ramazan ayı dolayısı ile yaptığı açıklama büyük tepki çekti. Adalet Bakanı, bugünlerde diğer politikacılar gibi zor korona koşullarına rağmen Müslümanların kutsal ayı hakkında yaptığı açıklama büyük infial uyandırdı. CDU’lu adalet bakanı, çocuklarına oruç tutturan Müslüman aileleri ceza ile tehdit etti. Sosyal iletişim platformu İnstagram’dan yayınladığı kısa video mesajında, Ramazan’da çocuklarına oruç tutturan ailelerin sağlıklarını bozabileceğinden dolayı sorumlu tutturulabileceği ve ceza verilebileceğini dile getiren bakana tepkiler çığ gibi büyüdü.

İLK TEPKİ SOL PARTİ’DEN

Hessen eyalet parlamentosunda tartışma meydana getiren bu açıklama sonrası olaya ilk büyük tepki Sol Parti’den geldi. Sol Parti Eyalet Milletvekili Adalet Komisyonu Üyesi Ulrich Wilken, “Bu nedenle, Kühne-Hörmann’ın gelecekteki eğitim ipuçlarını bekliyoruz, örneğin Noel’de bedensel bir cezalandırma tehdidi altındaysa, çocuklar yağlı yiyecekler ve çok fazla tatlı ile doldurulursa, bu da sağlığa büyük zarar verir” diyerek tepkisini ifade etti. Wilken alaylı bir şekilde dalga geçerek, Kühne-Hörmann’ın elbette Müslüman karşıtı kızgınlıklarla ilgilenmediğini de sözlerine ekledi: “Onunki gerçekte, imparatorluk dönemin eğitim fikirleri ile birlikte çocukların refahı için bir endişeydi” şeklinde konuştu.

ÖNYARGILARI GÜÇLENDİRİYOR

Öte yandan SPD Hessen Eyalet Milletvekili Turgut Yüksel ise, konuyla ilgili olarak küçük çocukların büyüklerin dini pratiklerine katılımları için “birkaç saatlik çocuk orucu” tutabileceklerini söyledi. Yüksel, “Ama bakanın istediği gibi bir ceza saçma olur” dedi. Frankfurt Yabancılar Meclisi Başkanı Enis Gülegen de ailelerin hassas davranmasını istedi, ancak, “Bakanın söylemi sadece önyargıları ve aşırı sağ popülizmi güçlendirir” şeklinde görüş belirtti.