Başbakan Sieling’den ayrımcılığa tepki

 

Sieling,“Avrupa ve Almanya’daki insanların hala kökenleri, dilleri, görünüşleri, cinsiyetleri, dünya görüşü ve dinleri nedeniyle ayrımcılığa maruz kalmaları üzücü ve kabul edilemez“ dedi.

 

Bremen’de geleneksel Ramazan Bayramı resepsiyonu

Bremen’in tarihi Belediye sarayında gerçekleşen geleneksel ramazan bayramı resepsiyonunda, siyaset, iş,dini cemaatler ve STK temsilcilerinden çok sayıda davetli yer aldı.

Gülsüm Tan – Hasan Akdoğan BREMEN
Bremen Eyalet Başbakanı ve Belediye Başkanı Dr. Carsten Sieling’in ev sahipliğinde kentin tarihi belediye sarayında gerçekleşen geleneksel Ramazan Bayramı resepsiyonunda,
Türkiye’nin Hannover Başkonsolosu Banu Malaman, Bremen Eyalet Meclis Başkanı Antje Grotheer, Maliye Bakanı Karoline Linnert ile birlikte, siyasi parti temsilcileri, İslam, Hristiyan ve Yahudi cemaatleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarından çok sayıda başkan ve temsilcilerin yer aldığı kutlama, Kuran’ı Kerim tilavetiyle başladı. Yapılan konuşmalarda, Bremen’de yaşanan İslamofobik saldırılar şiddetle kınanırken, her türlü olaylarda birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapıldı..

 

blank

Her türlü ayrımcılığa karşıyım
Konuşmasına eyalet hükümeti adına tüm Müslümanları, özellikle de Bremen ve Bremerhaven illerinde yaşayan çocukların geçmiş bayramını kutlayarak başlayan Dr. Sieling, Bremen’de bayram resepsiyonunu gelenek haline getirilmesinden de duyduğu memnuniyetini ifade etti. Son yıllarda artan yabancı düşmanlığını üzüntüyle karşıladıklarını belirten Sieling,“Avrupa ve Almanya’daki insanların hala kökenleri, dilleri, görünüşleri, cinsiyetleri, dünya görüşü ve dinleri nedeniyle ayrımcılığa maruz kalmaları üzücü ve kabul edilemez“ dedi.
70. yıldönümü kutlanan Alman Anayasasına değinen Dr. Sieling, „Demokrasimizde insan onuru ve birey özgürlüğünün dokunulmazlığına büyük önem verilir. Liberal demokratik temel düzenimizin korunması yalnızca devlet organlarının değil aynı zamanda tüm vatandaşların da görevidir“ diye konuştu.

 

blank

Müslüman vatandaşlarımızın yanındayız.
Geçtiğimiz Mayıs ayı ve geçtiğimiz hafta sonu, Bremen’de iki İslamofobik saldırı gerçekleştiğini belirten Dr. Sieling, Müslüman gencin bir tramvayda bıçaklı saldırıya uğraması ardından Cumartesi günü de çok sayıda Kur’an’ın camide tahrip edilmesinin Kendilerinde şok tesiri yaptığını belirtirken. Bu korkunç saldırıları şiddetle kınıyorum“ derdi. Yaralı gence acil şifa dilerken, etkilenen cami topluluğun üyelerine derin üzüntülerini dile getiren Dr. Sieling, „Emin olun, güvenlik kuruluşlarımız iki olayı aydınlatmak için çok çalışıyorlar. Bremerhaven ve Bremen’de Müslümanlara yönelik nefret için yer yoktur ve İslamofobiye müsamaha göstermeyiz. Müslüman vatandaşlarımızın yanındayız.“ diye konuştu. Sieling ayrıca, Müslüman cemaatlerine, güvenilir işbirlikleri ve olaylarda tahrike fırsat vermediklerinden dolayı teşekkür etti. Başkonsolos Banu Malaman, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Aşağı Saksonya ve Bremen Eyalet Birliği Başkanı Dr. Ali Ünlü, Bremen Hiristiyan ve Musevi cemaatlerinden temsilcilerin yaptıkları selamlamaa konuşmalarıyla devam eden etkinlikte genç müzisyenler Burak Başar, Tolga Baş ve Ehlim Albayrak’ın gitar, saz ve tulumlu müzik dinletileriyle bayram havası yaşandı. Programın ikinci bölümü ise tatlı ikramları eşliğinde karşılıklı sohbetlerle devam etti.