Başbakandan resepsiyon

Bremen belediyesinde düzenlenen geleneksel yeni yıl resepsiyonunda konuşan Bremen Eyalet Başbakanı Dr. Carsten Sieling, Bremen’ın geleceğine yönelik olumlu bir tablo çizdi.

Gülsüm Tan BREMEN
Bremen Belediye Sarayında düzenlenen geleneksel yeni yıl resepsiyonuna ev sahipliği yapan
Eyalet Başbakanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Carsten Sieling (SPD), konuşmasında eyaletin geleceğine yönelik olumlu bir tablo çizdi. Siyaset, iş, kültür, yabancı ülke temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlardan oluşan seçkin konuklarına yönelik selamlama konuşmasında bulunan Sieling, değindiği çeşitli konular arasında geçtiğimiz yıl Almanya’da  eyaletlere yönelik  alınan önemli ve kapsamlı kararlar alındığını belirterek, Federal bütçeden Bremen  Eyaleti’ne  2020 yılına kadar yılda yaklaşık 500 milyon Avro  ek ilave  yapılacağı Alman temel kanununa eklenmesini sevindirici bulduğunu kaydetti. Bunun Bremen ekonomisine ayrı bir güç katacağını ifade eden Sieling, özellikle yaptıkları tasarruflardan memnun kaldıklarını belirterek, “2020’den itibaren yeni borçlanmaya gitmeyeceğiz. Böylece yaklaşık 50 yıl içinde ilk kez yeni borç almadan bir bütçe sunabileceğiz” dedi. Bremen’de yerleşik  uzay ve otomativ sanayinin  geleceğe yönelik proelerinden söz eden Sieling, “Bremen güçlü bir eyalettir. Geleceğe emin ve güvenle bakmak için  birçok sebeplerimiz var. Bu potansiyelimizi  siyaset, işverenler ve toplum olarak iyi değerlendirmeliyiz” diye konuştu.

“AB üzerine pozitif haberler yapın”
Almanya ile Fransa arasındaki dostluğun pekişmesi için yaptığı yoğun çabasıyla tanınan  konuk konuşmacı  92 yaşındaki Jahudi-Alman kökenli Fransız siyaset bilimci Alfred Grosser, Avrupa ve Dünya’da yaşanan olaylara  değinirken, iyimserlik ve hayal kırıklıklarını yan yana sıraladı. Dünyadaki giderek artan karmaşık çatışmaları ve birbirlerine karşı karamsar bakışlardan dolayı duyduğu endişesini dile getiren Grosser,  Avrupa Birliği (AB) üzerine, yeni  Fransa devlet başkanı Emmanuel Macron’un Avrupa düzeyindeki beklentileri umut uyandırdığını, bununla birlikte AB bütünlüğünü destekleyen Almanya federal  hükümetinin bir an önce kurulması temennisinde bulundu ve “AB’de başka Brexit’ler olmayacaktır. Birliğin bölünmesine fırsat vermemeliyiz.” dedi. Konuşmasında basına da çağrıda bulnan Grosser, AB bütünlüğü için negatif  yazılardan uzak durmalarını istedi.
Konuğuna teşekkür eden Sieling ise Avrupa’da  bu yıl önemli yön kararlarının verilmesi konusunda  Grosser ile aynı fikirde olduğunu belirtti. AB’nin sadece ekonomik büyümeye değil aynı zamanda eğitime de yatırım yapılmasını sağlaması gerektiğinede vurgu yapan Sieling,  “Toplumsal meselelere bakmak zorundayız” dedi. Belediye başkanı ayrıca, Alman hükümetinden  de genç işsizlikle mücadele konusunda daha büyük  taahhütte bulunmasını  talep etti.

İlişkilerimiz gelişsin
Bremen’in tarihi Belediye Sarayında düzenlenen geleneksel yeni yıl resepsiyonuna, Eyalet Meclis Başkanı Christian Weber, eyaletin eski başbakanları Dr. Henning Scherf ve Jens Böhrnsen başta olmak üzere, senatörler, siyasi parti başkan ve temsilciler, diplomatlar,  iş ve spor dünyasından olduğu gibi sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden yaklaşık 500 davetli yer aldı.  Bremen Filarmoni Orkestrası’nın mini konseri ile renk kattığı  resepsiyondaki konukları arasından ticari danışmanlık şirketi. Multi Buyer ortaklarından Murat Kocaoğlu ile bir araya gelen Sieling, yeni yılda, “Avrupa ve komşularımızla olduğu gibi Almanya’da yaşayan Türk kökenli insanlarımız ve tüm toplumla iyi ilişkiler içerisinde olmayı, kalmayı diliyorum” derken Kocaoğlu da Türk-Alman dostluğunun devamını temenni ettiğini söyledi.