BAŞBUĞ TÜRKEŞ 100. YAŞINDA FRANKFURT’TA ANILDI

Alparslan Türkeş, Türk Federasyon tarafından doğumun 100. yılında anıldı.

Kâmil Yılmaz
FRANKFURT – Ömrünü Türk Milletinin refahı için mücadeleyle geçiren, hayatını mukaddes davasına adamış, ruhunu Türk-İslam ülküsünün başarısına vakfeden Başbuğ Alparslan Türkeş için 100. yaşında anısına etkinlik düzenledi. Etkinlik Kuran-ı Kerim tilaveti ve ardından okunan İstiklal Marşımızla başladı. Almanya’nın Frankfurt şehrinde bulunan Türk Federasyonun yeni hizmet binası salonunda gerçekleşen etkinlikte, Merhum Başbuğun hayatından kesitler sunan Video gösterisi sonrası Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Şentürk Doğruyol kürsüden ülküdaşlarımıza hitap etti.

ALPARSLAN TÜRKEŞ’İN HAYATI MÜCADELELERLE GEÇTİ
Almanya Türk Federasyon Genel Başkan Şentürk Doğruyol, konuşmasına Alparslan Türkeş’i anarak başladı ve özetle şunları söyledi: “Büyük devlet adamı, büyük siyasetçi, Türk dünyasının tereddütsüz ortak kanaati ve kabulüyle Başbuğ’umuz, merhum Alparslan Türkeş Bey’in dünyaya gelişlerinin yüzüncü sene-i devriyesini kutluyor olmak, böyle güzide bir günde bir arada bulunmak bahtiyarlığıyla, hepinizi ayrı ayrı, canı gönülden selamlıyorum. Dilerdik, arzu ederdik ki, genlerimize nüfuz etmiş olan, ebedileşmiş ilkeleri ve ülküsü gibi kendisi de aramızda, yanımızda olaydı. Buruk, ancak bir o kadarda mutluluk vesilesi bu günü, Başbuğ’umuzun ve Milliyetçi Ülkücü Hareket’in ve Türk Federasyonlarımızın doğum günü olarak kutluyoruz demekte beis görmüyor, bilakis O’na vefanın bir ifade şekli olduğunu düşünüyorum”.

HER ZAMAN MORAL VE MOTİVASYONUMUZ OLDU
Doğruyol konuşmasında; “Öyle ki; Ruhunda milliyetçilik ateşi yanan biri olarak, vatanından, milletinden ayrılığın ne büyük ızdırap verdiğini sürgün günlerinde şahsen yaşayıp, bu empati ile vatan özlemi, gurbet acısı çeken bizlere bir çatı, bir nebze de olsa vatan kubbesi altında bulunma özgüveni yaşatan Türk Federasyonu imar eden mimardı dünyaya gelen. Hangi karar, hangi tercih, hangi icraat ve hangi eserini ele alacak olursak olalım, gösterdiğimizi iddia ettiğimiz vefa kifayetsiz kalacaktır. Başbuğ’um! Bu endişeyle, her vesile de anmaya, yâd etmeye çalıştığımız ülkücü SENSİN… Binlerce yıllık geçmişten beslenip dev çınara dönüşen Osmanlı’nın yetiştirdiği iradenin, idrakin, ferasetin, liyakatin sembolü Mustafa Kemal’ler millet ve devlet bekası için cephe cephe harb ederken, 25 Kasım 1917 tarihinde Türklük aleminin gür ve hür sesi olmak, hürriyetleri uğruna Ülkü Sancağını dalgalandırmak, Başbuğ olmak için SEN doğdun. Bir doğum günü kutlamasının biyolojik başlangıca yahut bitişe sığdırılamaz olduğunu senin sayende öğrendik. Farklı kıtalara göç eden, belki de bulunduğu bölgeyi bir Türk Yurdu haline getirebileceğini bilmeden yaşayanlar için, yolunu kaybetmişlere kandil olabilecek kıvama getirmeye dönük, fikir babalığını yaptığın her iş, vatandan binlerce kilometre uzaktaki bizlerin her zaman moral ve motivasyonunun omurgası haline gelmiştir. Gerek Almanya gerek Avrupa coğrafyasında kendisini kimsesiz, sahipsiz gibi hisseden gurbetçilerimizin tek ses olması, bir yumruk gibi birleşmesi ve hüzünde ve kederde ve mutlulukta, hasılı iyi ve kötü her dönemde birlikteliğinin temellerini atarak, kuruluşumuzun mimarı olan SENİ doğum gününde anıyor olmak ne büyük gurur.

BAŞBUĞ’UN SEVDİĞİ TÜRKÜLER SESLENDİRİLDİ
Avrupa’ya geldiğimizde her birimiz birer yabancıydık, her birimiz en kötü işleri yapıp en düşük ücrete layık görülen birer modern köleydik! Bizleri ayrılık ve gayrılıkdan kurtaracak ilk adımı atıp, bugün yüzbinlerle ifade edilebilir güce kavuşturan SENİ doğum gününde yâd ediyor olmak ne aziz bir duygu. Sözlerime son verirken, 24 Kasım Öğretmenler günü dolayısıyla, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Ülkücülerin öğretmeni Başbuğ Alparslan Türkeş ve şehadete eren tüm öğretmenlerimize cenabı Allah’tan rahmet diliyorum. Yüce Türk Milleti’nin aydınlık geleceğini tesis edecek olan Türk Gençliğini yetiştiren tüm öğretmenlerimizin, öğretmenler gününü kutluyorum. Etkinliğimize iştirakinizden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor saygılarımla selamlıyorum. ATF Genel Başkanı Şentürk Doğruyol, Merhum Başbuğun mücadele dolu geçen ömrü ve fikirlerini içeren konuşması sonunda “Ne Mutlu Türküm Diyene” diyerek sonlandırdı. Genel Başkanın duygu dolu konuşması sonrası Merhum Başbuğ Alparslan Türkeş’in Türk Federasyonu’nun 19. Büyük Kurultayında yapmış olduğu konuşma video olarak misafirlere sunuldu. Sunuculuğunu Oğuzhan Alibaş yaptığı etkinlikte, Türk Federasyon kültür sanat ekibinin sevilen sanatçıları Ozan Fedai, Ozan Alparslan Yılmaz, Cafer Altun, Emin Demir’lerin beraberce seslendirdikleri bir birinden güzel Merhum Başbuğ Alparslan Türkeş’in sevdiği marş, türkü ve şarkılar misafirlerin beğenisine sunuldu.

ANI DEFTERİNE DUYGUSAL YAZILAR
Doğumunun 100. Yılı etkinliğinde imzaya açılan anı defterine ülküdaşlar tarafından Başbuğ Alparslan Türkeş’e olan sevgisini ve duygularını dile getiren, birbirinden ilginç ve duygusal yazılarını paylaştı. Anı defterinde bir Almanca yazılan yazı da en çok dikkati çeken yazılar arasında yer aldı. İşte anı defterinde yazılan o duygulu yazılardan bazıları:

“Başbuğum biz 200 yaş günü görmeyiz ama kıyamete kadar fikirlerini yaşatacak ülkücü Türk gençliği var”

“Mekanın cennet olsun emanetin emin ellerde Başbuğum”

“Doğumunun 100.yılında Başbuğ Alparslan Türkeş’i rahmet, hürmet ve özlemle anıyorum. Mekanı cennet olsun”

“Başbuğum bunları göremeyeceğini biliyorum ama yine de yazıyorum. Seni o kadar çok seviyorum ki anlatamam. Senin sayende Avrupa Türklüğü dimdik kendi kimliği ile ayakta. Başbuğum, Seni çok seviyoruz” gibi duyguların sel olup kelimelere döküldüğü defter ilgi görenlerin başındaydı.

Akabinde Merhum Başbuğumuzun hayatından kesitler sunan resim sergisi Genel Başkan Şentürk Doğruyol eşliğinde büyük ilgiyle gezildi. Resimler önünde hatıra fotoğraflarının çekildiği etkinlik gecenin ilerleyen saatlerinde sona erdi.