BASIN CAMİASI İBRAHİM ABİSİNİ KAYBETTİ

blank

Almanya’nın Duisburg şehrinde yaşayan Türk basın camiasına Hürriyet gazetesi bünyesinde, Muhabirce Gazetesi gibi farklı yerel yayınlarda 40 yıla yakın hizmet veren gazeteci İbrahim Ergül çağın vebası Kovid19’a karşı verdiği mücadeleyi kaybetti. 25 Aralık 2020 tarihinden beri iki farklı hastanede yoğun bakımda tedavi gören son olarak Muhabirce Gazetesi’ nin yayın danışmanı çok değerli ağabeyimiz İbrahim Ergül (16 ocak 2021) bu akşam itibariyle 58 yaşında Hakk’ın rahmetine kavuştu. Hastalığı süresince İbrahim ağabeyimizin iyi haberlerini bekledik, iyileşip çıkınca kendi ağzından bu illetle mücadelesini dinleriz diye bekledik. Ancak yaklaşık 23 gün süren mücadelenin sonunda bu akşam aldığımız acı haber ekibimizi üzüntüye boğdu. Gözyaşları arasında onu düşünerek bir haber hazırladık, aramızdan ayrılışının üzerinden henüz bir kaç saat geçti. Öncellikle Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun diyoruz. İbrahim Ergül ağabeyimizin ailesi başta olmak üzere akrabalarına, dost ve arkadaşlarına tüm basın camiasına baş sağlığı diliyoruz.

ALMANYA’DA TÜRK BASINI İÇİN BÜYÜK KAYIP

Almanya’da cemiyet hayatında ve basın camiasında beyefendiliği, güleryüzü ve esprili kişliğiyle tanınan, İbrahim Ergül’ün vefat haberinin sosyal medyada duyulmasının ardından uzaktan yakından tanıyan herkes yasa boğuldu. Balıkesirli ve Balıkesir aşığı olan İbrahim Ergül, Almanya’da Balıkesiri tanıtma çalışmalarında da etkin rol alıyordu. Ergül, Duisburg’ta 2006 yılında kurulan Almanya Balıkesirliler Derneği (BALDER)’nin de kurucuları arasındaydı.

TÜRK MEDYASINA EMEĞİ ÇOKTU

80’li yılların başında Hürriyet gazetesinde Bremerhaven muhabiri olarak basın dünyasına adım atan ve uzun yıllar Hürriyet Gazetesi’nin yanı sıra Almanya ve Balıkesir’de yazılı ve görsel basında muhabirlik yapan İbrahim Ergül, Almanya’da iki dilli yayın yapan muhabirce gazetesinin yayın danışmanlığını da yapıyordu. Ergül, Almanya’da göç tarihine farklı bir katkı sunmak adına Avrupalı Türklerle özellikle 1. nesil türklerle söyleşiler yaparak onların kimi zaman hüzünlü kimi zaman eğlenceli Avrupa hikâyelerini gazete sayfalarına taşıdı. Son yıllarda Türkiye ve Almanya arasında yaşamını sürdüren İbrahim Ergül, evli ve üç çocuk babasıydı. İbrahim Ergül’ün hastane sürecini yakından takip eden Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan ve Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, yakın çalışmalarda bulundukları Ergül’den iyi haber almayı beklerken derin bir üzüntüyle vefat haberini aldıklarını belirterek, basın camiasına, aile ve yakınlarına başsağlığı dilediler. Bu aksam saatlerinde vefat eden İbrahim Ergül işlemlerin tamamlanmasının ardından defnedilmek üzere memleketi Balıkesir’e yolcu edilecek. Not: Haberi hazırladığımız sırada kesin bilgi olmamakla birlikte cenazenin Pazartesi günü korona önlemleri dolayısıyla aile bireylerinin katılımıyla kılınacak cenaze namazının ardından memleketi Balıkesir’e uğurlanması bekleniyor.

Kaynak : Muhabirce