Başkan adayı simit dağıttı oy istedi

20 adayın yarışacağı Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde adaylar göçmen kökenli Alman vatandaşlarının oyunu almak için kıyasıya yarışıyor.

 

 

 

HÜSAMETTİN ÖZKAN

FRANKFURT- Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için yarışan adaylar göçmen kökenli oyların peşine düştü. Sosyal Demokrat Parti (SPD)’nin Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mike Josef, Türklerin yoğun olduğu Frankfurt Sebze halini ziyaret ederek destek istedi. 5 Mart’ta yapılacak seçimlere Sosyal Demokrat Parti (SPD)’den aday olan Mike Josef, sabah 04.00 sıralarında Frankfurt sebze haline gelerek çoğunluğu Türk kökenli olan Hal esnafından destek istedi.

 

 

Esnaf gezisi esnasında görüştüğü kişilere çikolata ve simit ikram eden başkan adayı Mike Josef’e hal esnafından Ruhi Yavuz mihmandarlık yaptı. Hal esnafının sorunları hakkında Ruhi Yavuz’dan bilgi alan SPD’li Başkan adayı Josef, Frankfurt’un finans merkezi olmasının yanı sıra bir ticaret şehri de olduğunu bundan dolayı da Hal esnafını önemsediklerini söyledi. Başkan adayı Josef, Frankfurt’ta yönetimde daha fazla çeşitliliği savunduğunu seçilmesi halinde de şehrin üst düzey idarecilerinin arasında göç geçmişine sahip kişilerin daha fazla yer almasını istediğini belirtti. Frankfurt’un birçok sorununun çıkış yolunun eğitimden geçtiğini belirterek, özellikle gençlere yönelik eğitim, kültürel ve sportif faaliyetlere ağırlık vereceklerini ifade etti.

 

 


Dört yaşında Suriye’den ailesiyle birlikte Almanya’ya gelen 39 yaşındaki Mike Josef, Siyaset Bilimi tahsili yaptı. 2016’dan beri Frankfurt Belediyesi Meclis Üyesi ve kentin planlama bölümü başkanı olarak görev yapıyor.

 

 

Josef, ayrıca 2021’den beri Frankfurt Spor Dairesi’nin başkanlığını yürütüyor. Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ilk seçim 5 Mart’ta yapılacak. Birinci turda yeterli çoğunluğun oyu alınamazsa 26 Mart’ta ise en çok oyu alan iki aday yarışacak. Seçimlere 20 aday başkanlık için yarışacak.