Başkan Aydemir’den sükûnet çağrısı

Halil Uygun
ROTTERDAM – Hollanda’da 21 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi ülkedeki camiler en önemli propaganda malzemesi haline geldi. Aşırı sağ eğilimli İslam karşıtı ırkçı faşist Geert Wilders’in genel başkanı olduğu PVV’nin (Özgürlük Partisi) Utrecht Belediye Meclisi üyesi adaylarından Henk van Deun, Hollanda’daki bütün camiler gibi kentteki Ulu Cami’nin de “yakılıp yıkılması” çağrısı yaptı. Utrecht kentindeki Bingo FM radyosuna konuk olan PVV Utrecht liste başı adayı Henk van Deun Ulu Cami ile ilgili yaptığı açıklama ile gündeme oturdu. Caminin yanmış olmasına üzülmeyeceğini ifade eden Van Deun Hollandalılar da dahil birçok kişinin tepkisi ile karşılaştı. Hollanda Parlamentosunda ırkçı PVV Partisi Genel Başkanı Geert Wilders, İslam düşmanlığında öncülük yaparak Müslümanlara karşı kin ve nefret beslenmesine öncülük etmesine karşılık, partisine mensup adayların da aynı fikre taşıyarak bir adım daha önde adım atmanın peşinde oldukları gözlendi.

Ulu Cami kentin gurur duyabileceği bir yapı görülebilir
Bingo FM radyosu programında DENK Utrecht adayı Mahmut Sungur’un Ulu Cami’nin kentin gurur duyabileceği bir yapı olarak görülebileceğini ifade etmesinin ardından Van Deun, “Biz camilere karşıyız. Caminin yanmasını isteriz” sözlerini sarf etti. Program sunucusun birkaç kez Van Deun’un özür dilemesi yönündeki talebi karşısında özür dilemekten kaçınan Van Deun, “Tekrardan biz camilere karşıyız. Camilere görmek istemiyoruz ve hatta caminin yanmasını isteriz” sözünü sarf etti. Irkçı partinin adayının bu sözleri üzerine birçok kesim ve vatandaş tepkilerini dile getirdi.

Başkan Aydemir’den sükûnet çağrısı
Konuyla ilgili açıklama yapan Ulu Camii Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Aydemir, cami hakkında kullanılan ifadelerin kabul edilemez olduğunu belirterek, “Bir kişi bile Van Deun’ın sözlerini ciddiye alıp bir çağrı olarak algılamış olsaydı kötü sonuçlar doğurabilirdi. Bu alalen hedef göstermektir. Bu tür ifadelerin kullanılması bizleri tedirgin etti dedi Aydemir, “Utrecht Belediye Başkanı, bakanlık ve siyasilerle konuyu görüşüyorum. Suç duyurusunda bulunmayı düşünüyoruz. Irkçı Van Deun’un açıklamaların ardında camimiz daha sıkı bir güvenlik altına tutulduğu konusunda bir söz söylemek istemiyorum. Cemaatimiz ve üyelerimize yönelik bir konuşma yapacak. Müslüman Türk toplumu olarak sükûneti davet edeceğim. Bizler düşünce özgürlüğüne saygımız var ama kin ve nefrete ise saygımız yok. Kin ve nefret besleyenlere ve kusanlara karşı şiddet kullanılması taraftarı değiliz” dedi.

Camileri yakalım yıkalım diyen faşist hollandalı özür diledi
Hollanda’da mart ayında yapılacak seçimler öncesi Özgürlük Partisi’nin Utrecht Belediye Meclisi üyesi adaylarından Henk van Deun, camilerin yıkılması çağrısında bulunmuştu. Tepkiler artınca Van Deun özür diledi. PVV’nin Utrecht’teki aday listesinin başında olan Henk van Deun tepkilerin artması üzerine Twitter üzerinden özür diledi. Henk van Deun camilerin “yakılıp yıkılması” yerine kapatılmasını istedi.