Başkan Nopper mi olacak ?

Geçen ayki sayımızda Stuttgart’ta seçim olduğunu köşeme taşımıştım.
Bu yazımda halkın nabzını tutmuş ve Yeşillerin kalesinin yıkılacağını ve yeniden 7 yıl sonunda CDU üstünlüğü eline geçirip bu koltuğa da 59 yaşında ve 2002’den bu yana Backnang kenti (Rems-Murr bölgesi) Büyükşehir Belediye Başkanı olan CDU’nun adayı Frank Nopper oturacağı konusunda ön görüş bildirmiştim.
Evet ilk turda Frank Nopper saf çoğunluğu almasa da birinci gelerek yüzde 31,8 aldı. Diğer adaylar ise sırasıyla şu sonuçları aldı. Yeşiller adayı Veronika Kienzle yüzde 17,2, en genç aday bağımsız Marian Schreier yüzde 15, Bündnis Stuttgart ökologisch sozial (SÖS) olarak aday gösterilen ve Die Linke ile Die Piratenpartei tarafından da desteklenen aday Hannes Rockenbauch yüzde 14, SPD adayı Martin Körner yüzde 9,8, Bağımsız adaylar Sebastian Reutter yüzde 4,4 ve Michael Ballweg yüzde 2,6 alırken AfD adayı Dr. Malte Kaufmann yüzde 2,2 aldı.
İnşallah seçmen iyi bir seçim yapmıştır. Stuttgart’ı tanıyan ve Stuttgart’ın geleceği için bilinçli bir belediye başkanı gelir de buradaki konut, yol ve birçok soruna da çözüm getirir.
Neyse, 450 bin seçmenin seçebildiği 8 Kasım tarihinde yapılan Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanlık seçimi sonunda saf çoğunluk sağlanamadığından seçmen yeniden 29 Kasım’da sandığa giderek başkanını seçecek. Yapılan birinci turda 24 yılın en yüksek seviyede seçimlere katılım oldu ve ilk defa yüzde 49’u buldu.
Buna göre ikinci tur seçimlerine 5 adayın çekilmesinin ardından 9 aday şöyle oluştu. Birinci sırada 2015’den bu yana Tengen şehri (Konstanz bölgesi) belediye başkanı ve bağımsız 30 yaşındaki aday olan Marian Schreier, ikinci sırada listenin en güçlü ismi 2002’den bu yana Backnang kenti (Rems-Murrbölgesi) Büyükşehir Belediye Başkanı 59 yaşında olan CDU adayı Frank Nopper, 3. Bündnis Stuttgart ökologisch sozial (SÖS) adayı Hannes Rockenbauch ve sırasıyla bağımsız adaylar Friedhild Anni Miller, Issam Abdul-Karim, Marco Völker, Werner Ressdorf, Dr. Ralph Schertlen ve Michael Ballweg ikinci turda biz de varız dediler.
Ne mi olur dersiniz? Bence bir sürpriz yaşanmaz ise hayırlı olsun Frank Nopper demeliyiz. Çünkü bu adayların içinde en tecrübelisi ve enleri bulunan aday da ondan. Ha beklentiler karşısında yani halkın beklentilerini karşısında gerçekten o mu seçilmeliydi? derseniz bunu ben bilemem ama gelecek 7 yıl yönetimi her şeyi gösterecektir.

Unutulmamalıdır ki!
Çoğu zaman yönetimler halkın gerçek istek ve ihtiyaçlarından habersizdir. Ayrıca Halk da problemleriyle ilgili mercii bulmakta güçlük çeker. Belediyeler yerel demokrasinin beşiği olarak ifade edilmektedir. Hükümet ve yerel halk arasında köprü vazifesi görmektedirler. Hizmetleri hızlı sunma kabiliyetleri olduğu gibi halka ulaşmaları da çok kolaydır. Bu gerekçelerle hükümetler belediyeleri hizmet sunumunda iyileştirerek halkı memnun edebileceklerdir. Bu ise aynı zamanda iktidara yeniden gelmenin bir formülüdür.
Yani önümüzde koskoca bir Federal ve Eyalet seçimleri var.
Bu seçim de onun alt yapısıdır her zaman.
Bu sebeple halk, halkla iç içe kalarak ve başlangıçta da söylediğim gibi Stuttgart’ı tanıyan bir belediye başkanı bekliyor. Yazdıklarımı da dikkate alarak beni ilgilendiren alanlarda güzel işler yapılacağını düşünmekteyim.
Benden söylemesi.
Seçime katılmayı unutmayın sakın.
Hadi bakalım Stuttgart için bu seçim hayırlı olur inşallah.
Kalın sağlıcakla…