BAŞKONSOLOS KOÇAK; “GELECEGİMİZ TÜRKÇEYE BAĞLI”

STUTTGART BAŞKONSOLOSLUĞU, STK’LARI GELENEKSEL İFTARINDA BULUŞTURDU

BAŞKONSOLOS KOÇAK: “GELECEGİMİZ TÜRKÇEYE BAĞLI”

Davetlilere hitap eden Başkonsolos Makbule Koçak, “Almanyalı Türkler, öz benliklerini kaybetmeden bu toplumun bir parçası olarak varlıklarını sürdürmeleri için çocuklarını anadil derslerine katılımlarını sağlamalıdırlar” dedi.

 

MUSTAFA KARAMAN

STUTTGART- Türkiye’nin Stuttgart Başkonsolosluğu tarafından her yıl verilen geleneksel iftar daveti bu sene de Aspendos Restoran’da verildi. İftar programına başta ev sahibi Başkonsolos Makbule Koçak olmak üzere Başkonsolos Yardımcısı Nesimi Emci, Muavin Konsolos Saliha Atalar, Din Hizmetleri Ataşesi Fatih Burak Mermer, Ticaret Ataşesi Oya Demirkan, Dünya Boks Şampiyonu Fırat Arslan, Dünya Kick Boks Şampiyonu Gökhan Arslan, DİTİB, ATF, VİKZ, İGMG, İGBW, ATİB, UİD, DTT, DTF, SKD, ATGİAD, MÜSİAD, EUBA, DESBİR temsilcilerinin yanı sıra bölgede faaliyet gösteren dernek yöneticileri ile spor, eğitim, siyaset ve iş çevresinden seçkin davetliler katıldı.

 

STK’LARIN HİZMETİ BÜYÜK

T.C. Stuttgart Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşelik personeli Halil Sevinç’in yaptığı sunumda DİTİB Selimiye Camii Oberstenfeld Din Görevlisi Hasan Kılıç’ın Kur’an-ı Kerim Tilavetinden sonra açılış konuşmasını yapan Ataşe Fatih Burak Mermer, “Ramazan-ı Şerif’in bizlerin birlik ve beraberliğine katkı sağlamasını, bu topraklarda yasadığımız kardeşlik duygusunu arttırmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Bu bölgedeki insanlara hizmet için kendinizi vakfettikten dolayı burada toplumun kanaat önderi olarak veya STK temsilcileri olarak ister Türkiye’den gelen burada hizmet noktasında bizler de kendimizi insana ve buradaki Alman dostlarımıza hizmet etmeye adamış olduğundan dolayı çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

 

BİRLİKTEN KUVVET DOĞDU

Yüz yılın felaketi olan deprem hakkında bir sinevizyon gösterimi gerçekleştiren programın ardından Başkonsolos Makbule Koçak, selamlama ve teşekkür konuşması yaptı. Deprem dolayısıyla bölgede gösterilen özverili çalışmalardan dolayı müteşekkir olduğunu söyleyen Koçak, “Buradaki Türk toplumu çok güçlü. Deprem sürecinde birlikte hareket edildiğinde bunu yaşadık ve gördük. Hep birlikte güçlüyüz. Birlik ve beraberlik içinde çok güçlüyüz” dedi. Derneklerin bilhassa anadil konusunda çalımsalar yapması gerektiğinin altını çizen Makbule Koçak, yeni nesillerin iki dilli yetişmesi ve bilhassa Türkçeyi ihmal etmemeleri gerektiğini vurguladı. Anadili korumak ve sonraki nesillere aktarmak için toplumsal farkındalığa sahip olunması gerektiğini söyleyen Koçak, “Toplumumuzun kendi öz benliğini milli, manevi ve kültürel değerleri kaybetmeden Alman toplumunun bir parçası olarak varlığını devam ettirebilmesi için ebeveynlerin çocuklarını Türkçe ve Türk kültürü dersine katılımını artırmaları hususunda katılımı sağlanmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. Koçak son olarak misafirlerine katılımları için teşekkür etti. Konuşmaların akabinde okunan ezan ile oruçlar açıldı. Stuttgart Aspendos Restoran’da verilen iftar sonrası da katılımcılar birbirleri ile sohbet etme imkânı buldu.