Başkonsolos Sunel: ”Gücünüzü birleştirin”

blank

 

Erdal Altuntaş-Tarık Sarı
KİEL – Kiel Türk İşadamları Birliği (TAB) tarafından düzenlenen toplantıda; iş, siyaset ve bürokrasiden yaklaşık 80 kişi biraraya geldi. Atlantic Hotel’de yapılan toplantıda TAB’ın yeni yönetimi kendini tanıtarak 2018 yılındaki faaliyetlerini anlattılar. Toplantıya Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel, Eğitım Ataşesi Safiye Genç, Ticaret Ataşesi Uğur Özcan, Kiel Ticaret Odası Başkanı Corinna Fischer, Almanya Türk-Alman İşadamları Derneği (TDU) As Başkanı Gürkan Öztaş, Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Eren Kaya TAB üyelerini ile işverenler katıldı.

 

blank

Sunumunu Selvihan Koç’un yaptığı toplantıda TAB Başkanı Turan Koç yaptığı konuşmada yıllardır içinde bulunduğu derneklerde toplumun her alanında partiler üstü örgütlenme çabası verdiğini belirterek ”Bu zaman zarfında sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunan derneklerin ne kadar çalışmalar yaptığını fakat eksiklerimizin olduğunu 11 yıl önce görerek harekete geçtik ve 2007 ylında TAB’ı kurduk” dedi.

blank

 

Amaçlarının toplumun her alanında güçlü bir duruş sergilemek  olduğunu belirten Koç ”Böylece Türkiye ve Avrupa arasında kurulan köprüde yol göstericilerden biri olmalıyız” diyerek yönetim kurulunu sahneye alarak tanıttı.  Başkonsolos Yonca Sunel ise konuşmasında Almanya’da 77 bin Türk girişimci olduğuna dikkat çekerek ”Bu rakamın gelecekte 160 bine ulaşması bekleniyor. Bu da 720 bin iş istihdamı sağlamak demektir. Türk yatırımcılar çok dinamik. Sizler rol model ve başarı örneğisiniz.

 

blank

Sizin gibi girişimcilere desteğe her zaman hazırız” dedi. En büyük yatırımın eğitim olduğuna da vurgu yapan Sunel ”Sizler sadece iş hayatına değil, eğitime de yatırın yapın. İşletmelerinizde meslek eğitim imkanı sunun ve gençlerimize iş imkanı vererek önlerini açın. Başarıya giden yolda gücünüzü birleştirin” çağrısında bulundu. TDU As Başkanı Gürkan Öztaş ise derneklerinin 1996’da kurulduğunu ve 200 aktif üyeleri olduğunu belirterek ”TAB gibi derneklere üye olarak güçlü yapmalıyız” dedi. Daha sonra Piyanist Aytun Ede’nin müziği eşliğinde ikramlar yapıldı.