Başkonsolos Türkevini ziyare etti

Muzaffer Çetin-OBERNDORF
Baden-Württemberg eyaleti Oberndorf şehrinde bulunan, (Türkenbau) Türkevi ve Osmanlı eserlerini ziyaret edildi. Oberndorf , Vöhringen ve Çevresi Türk Okul-Aile birliğinin organize ettiği ziyarete, Karlsruha Başkonsolosu Banu Terzioğlu, Konsolos Adnan Hayal, Eğitim Ataşesi Dr.Uğur Açar’a, TOAB Oberndorf Baskanı Muharrem Çavdar, Burak Şahin, Oberndorf İbrahim Paşa Camii dernek Başkanı Mustafa Likos ve Camii din görevlisi eşlik etti. Ziyarete eski OAB Başkanı İsmail Uğur Kılıçaslan rehberlik etti. Kılıçaslan, ”1870-1914 yılları arasında bir alay Osmanlı askerinin yaşadığı Oberndorf’da bugün, Yüzbaşı İbrahim Efendinin ve bir bebek mezarı (Leyla Hüsnü) iki mezar taşı anı olarak kalmış. Dönemin silah alma komisyon başkanı için inşa edilen (Türkenbau) Türkevi ziyaret edildi.

Çok bakımsız ve harap olan ikametgah, gerekli görüşmeler yapıldıktan sonra yeniden restorasyon çalışmalarına başlanacak. Restorasyon çalışmalarını, Oberndorf Belediyesi, Karlsruhe Başkonsolsluğu, Oberndorf TOAB’nden Burak şahin ve İsmail Uğur Kılıçaslan müşterek organize edecekler” Kılıçaslan, gerekli bürokrasi işlemler tamamlanınca İnşallah ecdat yadiğari yeniden hayat bulacak dedi. İlğisizlik ve duyarsızlıktan böyle tarihi bir eserin kaybolmasından duyduğu büyük üzüntüyü dile getiren Başkonsolosa Terzioğlu, Oberndorf ile Türkiye arasındaki kültürel-tarihsel ilişkiler 19. yüzyıla kadar gitmektedir.

Oberndorf şehri ile ortak bir projeye başlayarak bu tarihi esere hayat vereceğiz dedi. Bu tarihi eserli görmek isteyenler İsmail Uğur Kılıçaslan’nın Türkçe rehberliğinde gezilebilinir.

blank