Başkonsolosa kahvaltılı veda

Muzaffer Çetin STUTTGART
Stuttgart Başkonsolosu Mehmet Erkan Öner’in görev süresinin sona ermesi nedeniyle Württemberg Türk Veli Dernekleri Federasyonu ve görev bölgesindeki STK’ların müşterek organize ettikleri, Başkonsolos onuruna veda programı Piri Reis Restaurantın’da Württemberg bölgesinde’ki STK Başkanları, temsilcileri, akademisyenler, işinsanları, yazarlar, Konsolosluk Ataşeleri, bölgede görev yapan öğretmenler, din görevlileri, gazeteciler ve 150 kişiye yakın davetli katıldı.

Veda programda konuşan Başkonsolos Erkan Öner, ”Bu veda davetini veren STK lara çok teşekkür ediyorum. Beni onurlandırdınız, gururlandırdınız. 4 yıl boyunca Württemberg bölgesinde çok yoğun bir dönem geçirdiğimi söyleyebilirim. Bölge, çok zor bir o kadarda yoğun ve sorumluluğu çok yüksek. Burada Başkonsolos olmak hiçte kolay değil. Zor bir görev. Bölge çok geniş, vatandaş sayısı yüksek. Görev süresi boyunca Alman makamlarıyla düzgün bir şekilde ilişkileri rayından çıkarmadan, ülkemizin ve vatandaşlarımızın çıkarları doğrultusunda yürütülmesi gereken bir bölge. Sahada 150 din görevlisi, 130 çivarında Türkçe ve Türk kültürü öğretmenleri ve STK’lar var. Hepsi bizim Konsolosluk ailemizin bir parçası oldular. 60 yıldır büyük bir başarı hikayesi yazan siz STK temsilcileri ile iyi ilişkiler ve işbirlikteleği benim için önceliklerim arasında yer aldı. Vatandaşımızın vefası ve feraseti çok güçlü onun için ben sizlere tekrar teşekkür ediyorum.

Baden-Württemberg Hükümetine’de çok teşekkür ediyorum. Yerel Hükümet binası göklerine Türk bayrağı çekerek onuruma veda yemeği düzenleyerek uğurladılar çok onur duydum. Ankara’ya yeni görevime çok iyi izlenimlerle döneceğim. Sizleri Dışişleri bakanlığına beklerim. Sizleri kapıda karşılarım. Görevimizde bizlere daima güç ve moral veren destekleri ve göstermiş oldukları teveccüh için katılımcı tüm STK’larımıza ve programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Erkan Öner, STK’ların burada bana verdikleri hediyelerin sahiplerinin rızası varsa bunları çocukların eğitim projelerine katkı için bırakıyorum dedi.