BAŞKONSOLOSTAN BAYRAMLAŞMA ZİYARETİ

Başkonsolos Burak Karartı’dan IG Holding Şirketler Grubu‘na bayram ziyareti

FRANKFURT – Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı ve beraberindeki heyette yer alan Eğitim Ateşesi Dr. Bora Başaran, Ticaret Ateşesi Tansu Günendi, Din Hizmetleri Ateşesi Sıddık Yıldırım ile merkezi Rüsselsheim’da bulunan IG Holding’e bayram ziyaretinde bulundu. Ziyarette IHK Meclis Üyesi ve Kocagöl Grubu Genel Müdürü Mehmet Kocagöl, DTGB e.V. Başkanı ve Diamant Clean şirketi Genel Müdürü Turgut Sezgin, B&C Otomotiv Genel Müdürü Bekir Yüksel ve  Raunheim Belediye Meclis Üyesı Muhittin Salur da yer aldı. Rüsselsheim Gewerbegebiet Hasengrund bölgesinde toplam 11 şirketten oluşan IG Holding ziyareti Autohaus Inoglu ile başladı.

 

blank

 

26 çalışanı, 15000m² satış alanı ve 500’ün üzerinde aracı bulunan Autohaus Inoglu’nda yöneticilerle sohbet eden Burak Karartı otomotiv sektörü ile ilgili gelişmeleri birinci ağızdan dinleme fırsatı buldu.

blank

 

Ziyaret IG Holding’in emlak sektöründe hizmet veren şirketi Immobilien Inoglu ile devam etti.

Immobilien Inoglu’da gerçekleşen ziyaretleri sırasında Baskonsolos Karartı ve heyetine şirketin Genel Müdürü Hakan Inoglu tarafından grubun tüm faaliyetlerini, yapısını ve geleceğe dair planlarını anlatan bir sunum yapıldı.

IG Holding Genel Müdürü Hakan Inoglu 1996 yılında kurulduklarını, o günden bu yana her yıl yeni ve daha büyük marketlerde rekabete girdiklerini dile getirerek, “Emlak sektörüne 2007 yılında girdik. Şu anda finansal hizmetler sektörüne adım atmayı planlıyoruz. 2020-2021 yatırım planlarımız devam ediyor. İnşallah daha fazla büyüyerek daha fazla istihdam sağlayabilecegiz.“ diye konuştu.
blank

 

Koronavirüsün ekonomiye etkileri

Inoglu, Baskonsolos Karartı’ya, Çin’i ve dünya ekonomisini sarsan “Koronavirüsü” salgınının ekonomi üzerindeki etkileri ile ilgili düşüncelerini aktardı.

Hakan Inoglu düşüncelerini şu şekilde ifade etti: „İçinde bulunduğumuz bu sıkıntılı süreçte hepimize sağlık ve sıhhat diliyorum. Toplum sağlığı söz konusu olduğunda ekonomi durma noktasına gelebiliyor ancak hayat da bir yandan sürmeye ediyor, bizler de hayatlarımızı sürdürebilmek için çalışmaya ve üretmeye devam etmek zorundayız. Bir yandan çalışanlar ücretsiz izinler ve işten çıkarmalarla zor bir duruma düşüyor, bir yandan da işleri durma noktasına gelen işverenler de işletmelerini hayatta tutabilme, borç ve vergilerini ödeyebilme noktalarında büyük bir sıkıntıya girmiş durumdalar. Bu bağlamda içinde bulunduğumuz ülkenin yöneticilerinden -vergi ödemelerini ertelemelerine rağmen- daha etkili ekonomik önlemler almalarını bekliyorum.“

Sunumun ardından IG Holding genel merkezini ve merkezi yönetim departmanlarını gezen heyet ve davetliler, kurulması planlanan bankanın konferans salonuda verilen yemekte sohbet etme ve gündeme dair konuları tartışma şansı yakaladı.

 

blank

 

Almanya’daki Türk Dernekleri ve Yerel Yönetimlerdeki Temsil Gücü

Gerçekleşen sohbette bölgedeki işletme ve STK’lar ile artan işbirliğinin daha da ileriye taşınması ve Almanya‘nın farklı yerel yönetim aktörlerinin de işbirliği sürecine dahil edilmesi konusu, ziyaret kapsamında öne çıkan başlıklar arasında yer aldı.

Türk-Alman İlişkileri

Türk-Alman ilişkilerine de deyinilen sohbette sohbette Almanya’da yaşayan Türkler, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği fırsatları ve sosyo-kültürel etkileşim konuşuldu.

Ziyaret karşılıklı iyi dilek ve temennilerin ardından fotoğraf çekimi ile son buldu.