Başkonsolostan Bremen’e ziyaret

Gülsüm Tan-Hasan Akdoğan
BREMEN – Türkiye’nin Hannover Başkonsolosu olarak geçtiğimiz Şubat ayı içinde görevine başlayan Banu Malaman, görevi alanında bulunan Bremen Eyaleti’ne ilk resmi ziyaretini yaptı. Bremen Eyalet Meclis Başkanı Christian Weber, Eyalet Başbakanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Carsten Sieling ve  Bremen-BremenhavenTicaret ve Sanayi Odası  (IHK) Başkanı Harald Emigholz’u makamlarında ziyaret eden  Malaman, kendilerine Türkiye’yi tanıtan kitaplar hediye etti.

Konuk defterini imzaladı
Başkonsolos Malaman Eyalet Meclis Binasında,  Bremen Eyalet Meclis Başkanı Christian Weber’in rahatsızlığı nedeniyle vekili Türk kökenli Sülmez Doğan tarafından karşılandı
Aynı zamanda  Eyalet Yeşiller Milletvekil olan Doğan, Malaman’ı konuk etmekten duyduğu memnuniyetini dile getirdi. Sıcak karşılanan Başkonsolos, burada konuk defterini,  ingilizce  “Misafirperverlik ve sıcak karşılama için teşekkür ederiz” yazarak  imzaladı. Bir çok konulara değinildiği konuşmalar ardından Sülmez, konuğunu Eyalet Meclis Binası ve oturum salonunu gezdirerek bilgi verirken, Almanya genelinde sayıları en çok (12) Türk kökenli Eyalet Milletvekilinin Bremen’de olduğunada dikkat çekti.  Görüşme sonunda  Malaman, “Burada Türkçe konuşan bir Meclis Başkan Yardımcısı tarafından karşılanmam çok hoş oldu” diyerek Doğan’a, İstanbul’u tanıtan kitap hediye etti. Doğan ise Başkonsolos Malaman’a Bremen’i tanıtan  kitap takdim etti.

Samimi karşılamalar
Başkonsolos Malaman daha sonra tarihi Bremen belediye binasına geçerek Bremen Eyalet Başbakanı ve Büyük Şehir Belediye Başkanı Dr. Carsten Sieling’i ziyaret etti. Binanın şömine odasında samimi karşıladığı konuğuyla gobelin odasına geçen Sieling, burada bir saat süren görüşmede her iki ülke arasındaki siyaset ve ticaret konularında Başkonsolos ile  fikir alışverişinde bulundu. Ardından  Bremen-Bremenhaven Ticaret ve Sanayi Odası’nı  (IHK) ziyaret eden Malaman, burada karşılandığı İHK Başkanı Harald Emigholz ve Uluslararası ticaretten sorumlu yetkililer Volkmar Herr ve  Torsten Grünewald ile bir araya geldi.

Ziyaretlerimiz olumlu geçti
Görev alanında, Aşağı Saksonya, Bremen ve Saksonya Anhalt eyaletleri bulunan
Başkonsolos,”Bremen’e gelmiş olmak beni çok mutlu etti. Merkezimiz Hannover’e biraz uzak kalsada elimden geldiği kadar sık sık gelmeye çalışıyorum” diyerek, ziyaretlerinin aratarak devam ettireceklerini de söyledi. Bremen’e resmi ilk ziyaretlerinin olumlu geçtiğini belirten Malaman, şöyle devam etti: “Gayet sıcak karşılamalar ve her iki tarafın iş birliklere açık olduğunu gördüğümüz olumlu görüşmelerimiz oldu. Pek çok konulara değindik.  Buradaki Türk toplumu ilede çok  iyi ilişkileri olduğunu görüyoruz. O yüzden önümüzdeki dönemde her iki toplum yararına işbirliklerimizin gelişerek devam edeceğine de inanıyorum”.