BAŞÖRTÜLÜ DİYE DIŞARI ATTILAR

blank

BSF Hamborn Spor tesislerinde çocuğunu spor kursuna yazdırmak isteyen genç anne, müracaatları geçip çocuğu spora başladıktan sonra başka bir gruptan yanına gelen A. R. adlı spor öğretmeni tarafından “Buraya girmek istiyorsanız başörtünüzü çıkarmanız gerekiyor” denilerek kapı dışarı edildi.

 

 

blank

Murat Pehlivan
DUİSBURG-  Almanya’nın Duisburg şehrinde ikamet eden Yasemin D. oğlunu spor grubuna yazdırmak için gittiği BSF spor tesislerinde çocuğu spor yaparken saçlarının örtülü olması dolayısıyla ailelerin ve çocukların gözünün önünde burada baş örtülü duramazsınız” denilerek kapı dışarı çıkarıldı.

İNSANLARIN İÇİNDE BENİ AĞLATTILAR

Evinin kapısını gazetemize açarak açıklamalarda bulunan Yasemin D. “Bu olayın çocuğumun ve ailelerin gözünün önünde olması benim gururumu incitti. Almak istemediklerini en azından girişte müracaatta söyleselerdi”dedi.

Yasemin D. yaşadıklarını şöyle anlattı: “Oğlumu spor kursu için oraya yazdırmak istiyordum. Nasıl bir program izlediklerini görmek ve deneme antrenmanı için oğlum ile birlikte kulübe gittim. Spor antrenmanları iki eğitimci eşliğinde başladı. Yarım saat geçmişti ki adını sonradan öğrendiğim A. R. isimli başka bir spor öğretmeni gelip ‘ politik veya dini olarak algılamayın ama siz başörtünüz ile burada duramazsınız, buraya girmek istiyorsanız başörtünüzü çıkarmanız gerekiyor. Buraya dini semboller ile hiç kimseyi almıyoruz’ diyerek çocuğumun ve insanların yanında beni zor duruma soktu. İnsanlar bana bakıyordu. Ne dediysem dinlemedi. En sonunda ağlayarak dışarı çıkmak zorunda kaldım” dedi.

TEMEL HUKUK KANUNUNU ÇİĞNİYORLAR

Gazetemize eşi ile birlikte açıklamalarda bulunan Mesut D. ise ” Daha sonra mail vesilesi ve telefon ile cevaplarında ” biz burada dini semboller ile spor yapanlara müsade etmiyoruz” dediler. Birincisi eşim orada spor yapmıyordu. Spor yapan çocuğumun refakatçisi olarak orada bulunuyordu. İkincisi temel hukuk kanunu 1.2. ve 3. paragraflarda bir kişinin dini özgürlüğü kısıtlanamaz ifadeleri var. Onlar bunu çiğniyorlar. Ayrıca Hausordnug’ u (iş yeri kuralları) okudum. Burada da bunun ile ilgili bir engel net olarak yazılmamış. Sadece spor yaparken spor kıyafetleri ile spor yapılır diye yazı var. Bu tam bir asimile etme çabasıdır. Biz Müslümanız ve inandığımız gibi yaşamak istiyoruz. Herkesin dinine, inancına, giyimine saygı duyulmalı.

HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATIYORUZ

Yasemin ve Mesut D. çifti olayın kendilerini son derece üzdüğünü ifade ederlerken ” Bugün sabah gidip polise şikayette bulunduk. Bu belge ile birlikte hukuk mücadelemize avukat aracılığı ile başlıyor. Bir insanın gururu ile oynamaları yanlarına kalmamalı. Daha sonradan öğrendiğimiz kadarı ile bu olay onların ilk olayı değil. Gerek Türk, gerekse Alman medyasına yansımış ve insanların çok sayıda şikayetleri var. Yetkililer bir şey yapamazlar mı? Bize yapılanın başkalarına yapılmaması için hukuk mücadelemiz başlıyor” ifadelerini kullandılar.

 

blank

MEDYAYA AÇIKLAMA YAPMAYACAĞIZ

Öte yandan spor tesisinde gidip yetkililer ile görüşme isteğimize yetkili kişinin telefon numarası verilerek cevap verilirken, telefon ile görüştüğümüz BSF Hamborn yetkilisi U. S.” Bu konu hakkında medyaya kesinlikle bir açıklama yapmayacağız” şeklinde konuştu.