Batı Trakyalılar doyasıya eğlendi

 

 

Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu (SUTHOT) yine Trakyalıları ve Balkan göçmenlerini Stuttgart’ta 8. kez buluşturdu.

Mustafa Karaman
STUTTGART- Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu (SUTHOT) tarafından organize edilen ve bu yıl 8.’sı düzenlene 8. Trakyalılar ve Balkan Göçmenleri Kültür ve Eğlence Gecesi Stuttgart’ta yapıldı. Gece’de misafirleri kapıda gecenin Ağası Ali Rıza Kaçar ve eşi Nurcan Kaçar karşıladı. Geceye T.C. Stuttgart Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Seyhan Sucu ve eşi katıldı. Öte yandan Son Talika adlı Balkan romanının yazarı Sabriye Cemboluk’ta eşiyle birlikte gecenin konukları arasında yerini aldı.

 

TRAKYA VE BALKANLARA HAS
Gece’de sadece Trakya ve Balkan yemekleri ve tatlıları yenildi ve sadece Trakya ve Balkan göçmenlerinin oyunları oynandı. Aynı zamanda da Rumeli Türküleri, Trakya Türküleri ve verildi. Yemekten sonra yöneticiliğini Ayşe Nur Dobruca’nın yürüttüğü Pforzheim Klasik Türk Müziği Grubu güzel bir Rumeli Türkülerini kapsayan konser verdi. SUTHOT’un oyuncularından genç yetenek Selin Akyüz’ün Aziz Avşar eşliğinde kemanla çalıp söylediği Balkan türküleri misafirlerce ayakta alkışlandı.

 

MANİLER SÖYLENDİ
Gece’de Nurcan Kaçar’ın sunduğu Trakya manileri katilanlarin büyük ilgi odağı oldu. Daha sonra konuklar geleneksel Trakya oyunlarını köylerdeki düğünlerde oynadıkları gibi hep birlikte oynayıp eğlendiler. SUTHOT’un yaptığı Edirne Halk oyunları gösterisi sonrasında gecede Makedonya, Bulgaristan, Patriyotların, Pomakların, Arnavutların, Selanik Muhacirlarinin ve Gacalların oyunları da çalınıp oynandı. Frankfurt’tan geceye katılan Tekirdağlı müzisyen ve ritimci Faruk Giley canlı müziğe davulla eşlik etmesinin yanısıra darbuka ile herkesi hayran bırakan kısa bir şov gerçekleştirdi. SUTHOT Müzik Grubu’ndan Ahmet Etçi’nin ork ile Zafer Pehlivan’ın da zurna ve klarnet ile yaptıkları Trakya ve Balkan müzikleri misafirleri adeta coşturdu.

 

AĞA SEÇİLDİ
Yeşim Dalgıç’ın yapmış olduğu Balkanların meşhur geleneksel içeceği boza ve Kırklareli’nden özel olarak getirtilmiş Kirklareli’nin geleneksel içeceği Hardaliye de gecede konuklara ikram edildi. Önümüzdeki yıl yapılacak 9. Trakyalılar ve Balkan Göçmenleri Kültür ve Eğlence Gecesi’nin Ağalığı için secim yapıldı. Ulm’den Kırklarelili Elif Berber hanım ağalığına seçildi. SUTHOT yöneticileri Yeşim ve Aykut Dalgıç, “Trakya, yüzölcümü oldukça küçük bir yer olmasına karşın kültürel olarak tahmin edilemeyecek kadar zengin bir yapı gösteriyor. 6 saat süren bu gecemizde maalesef zamanımız Trakya oyunları ve Türkülerinin farklı yapıda olanlarının hepsine birer örnek vermeye bile yetmedi” dediler. Gecede ayrıca minikler Mustafa Efe Türkaç ve İsmail Hayıt Trakya’nin adeta sembolü olan ata sporu yağlı güreşleri hem peşrev çekerek hemde minik boyda güreşerek canlandırdılar. Cazgir rolünü üstlenen Aykut Dalgıç da pehlivanları manilerle takdim edip meydana çağırdı hem de güreş başlangıcı da yapılan pehlivan duasını okudu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

error: