BAYBURT’a yakışır kutlama

Murat Pehlivan

DUİSBURG- Almanya’nın Duisburg şehrinde faaliyetlerini sürdüren Bayburt Kültür ve Dayanışma Derneği düzenlediği gece ile hem 21. yılını hem de Bayburt’ un düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılını Duisburg’ta ki Akkurt Düğün kutladı. Dernek Başkanı Özdoğan “Bayburt kadim bir medeniyet şehridir” dedi. Moderatörlüğünü Hasan-Hüseyin Elçi ikiz kardeşlerin yaptığı geceye Bayburt Ak Parti Milletvekili Şahap Kavcıoğlu Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel, Eski Uyum Bakanlığı Müsteşarı Zülfiye Kaykın, Köln Bayburt Dernek Başkanı Zekai Aydın, Stutgart Bayburt Derneği Başkanı Yasin Ayışıķ Uyum Meclisi Başkanı Erkan Üstünay, Duisburg Belediye Başkanlığına adaylığını koyan Duisburg Yıldırım Beyazıt Cami Başkanı Yaşar Durmuş , Ardahan Posoflular Yardımlaşma Derneği Başkanı Ercan Özcan, Estergon Ülkü Ocağı Dernek Başkanı Ergün Şişman  Milli futbolcu Hakan Çapanoğlu’nun babası Hüseyin Çalhanoğlu’ yanı sıra çok sayıda Bayburtlu katıldı. Gece İstiklal Marşı ve şehitlerimiz için saygı duruşu ile başlarken, Kur ‘an tilavetinin ardından dernek başkanı Fazıl Özdoğan bir hoş geldiniz konuşması yaptı.

Özdoğan: Bayburt Kadim Bir Medeniyet Şehridir
Dernek Başkanı Fazıl Özdoğan, Bayburt’ un tarihinden bahsederken, Bayburt’ un Selçuklular ile başlayan bir tarihi var. Bayburt yüzüncü yılını kutladığımız şu günlerde halkı ile düşman kuvvetlerine direnerek 21 Şubat 2018 yılında düşman işgalinden kurtulmuştur. Bayburt Selçukluların, Osmanlıların da yaşadığı kadim bir medeniyet şehridir. Bizde gittiğimiz her yerde olduğu gibi Duisburg” ta da bu medeniyeti yaşatmaya gayret ediyoruz. Bu vesile ile buraya gelerek katılım ile destek veren herkese teşekkür ediyor, destelerinizin devamını istiyor, hepinizi Yüce Allah’ın selamı ile selamlıyorum. Hoş geldiniz…

Başkonsolos Gürel: Anadilini Kaybeden Kimliğini de Kaybeder
Türk tarihi savaş ve terör ile mücadelelerinde “Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, Afrin operasyonuna kadar mücadele veren tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve saygı ile anıyorum” diyerek başladığı konuşmasında deneklerin önemi ve konsolosluk çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Başkonsolos Gürel eğitimin ve anadilin önemine bir kez daha vurgu yaparak, “Eğitim çok önemli, Türkçe bizim ses bayrağımızdır. Masallarımızı, öykülerimizi, ninnilerimizi, türkülerimizi çocuklara öğretin. Üzülerek görüyorum ki Türkçe derslerine katılımın azalması ile birlikte gençlerimiz çok kırık bir Türkçe konuşuyorlar. Bizim hassasiyetlerimizi taşıyan gençler Alman siyasetinde yer almalı. Ayrıca burada okuyan gençler dış işleri bakanlığı sınavlarına katılsınlar. Sizin bağrınızdan çıkan gençler  Konsolosluklara memur, hatta benim gibi başkonsolos bile gelebilirler” ifadelerini kullandı. Başkonsolos Gürel, vatandaşlarımız özellikle konsolosluk facebook sayfasını takip ederek tüm duyuru ve haberlerden, haberdar olabilirler vurgusunu yaptı.

Bizi suçlayanlar “Taşhan” hikayelerini iyi araştırsınlar
Milletvekili Kavcıoğlu, ” Bayburt tarihte ikinci Plevne zaferi diye adlandırılan kop savaşını yaşamış bir şehirdir. Bayburt sadece erkekleri ile değil, kadınları ile de Millî mücadele vermiştir.  İşte bu yüzden Bayburt’ un Aşağı Kırcı köyünde bu sene “iffet kadın” anıtının açılışını yaptık. Hikayesi çok acıklıdır, onurludur, gururludur. Bugün Türkiye’yi Ermeni soykırımı yaptı diye fütursuzca suçlayanlar “taşhanlar” gibi olayları bir araştırsınlar. İnsanları erzak dağıtacağız diye toplayıp buralarda yakanlar Ermeni çeteleri idi” Türkiye’nin büyümesini kaldıramayalar bu gibi oyunlar ile büyümemizi engellemeye çalışıyorlar. Türkiye bugün dünyanın 231 noktasında temsilciliği olan ülkedir” Türkiye- Almanya ticari ilişkileri de iyi. Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında en fazla ihracatı ve ithalatı Almanya ile yapmaktadır. 2017 yılında 460 Alman Türkiye’de firma kurdu “dedi. Bayburt’ a Havaalanı Yapılıyor Kavcıoğlu, Türkiye’nin dünü ve bugünü ile gelişimini değerlendirme ve hükümetin çalışmalarına dair birçok konuya değindiği konuşmasının ardından müjdeyi Bayburtlulara verdi. Kavcıoğlu “Bayburt’ a havaalanı ihalesini yaptık. Artık sizde şehrinize uçak ile geleceksiniz. İnşallah 2019 seçimlerine sizde uçakla gelirsiniz. Bayburt’ a ayrıca 200 yataklı son derece modern bir hastane yapılıyor, yakın zamanda bitecek” ifadelerini kullandı. Yöre yemeklerin de satışa sunulduğu gecenin eğlence bölümünde ise, Talat Çakmaz Orkestrası ile birlikte Bünyamin Oraç, Sehlan Burak ve Malik Ayhan sahne aldılar. Bektaş-Nurtaç davul-zurnası ile de misafirler yöre oyunlarını sergilediler.