BAYRAM BİRLİKTE KUTLANINCA GÜZEL

blank

Gülsüm Tan-Hasan Akdoğan  BREMEN

Bremen’de faaliyet gösteren İslami çatı kuruluşlar  Diyanet İşleri Türk islam Birliği (DİTİB), Bremen İslam Şurası ve Bremen İslam Federasyonu (IFB), Kurban Bayramı dolayısıyla gelenek haline getirdiği ‘bayramlaşma’ etkinliğini gerçekleştirdi. Müslümanların geçmiş bayramı kutlandığı IFB binasında düzenlenen etkinlikte, Türkiye’nin Hannover Başkonsolosu Banu Malaman, Hannover Eğitim Ataşesi Vekili Yrd. Doç. Dr. İsmail Demirbağ, Bremen Eyalet Milletvekili Dr. Oğuzhan Yazıcı (CDU), Bremen ve çevresinden programı organize eden kuruluşlar ve bu kuruluşlara  bağlı derneklerin başkan ve temsilcileriyle birlikte  din görevlileri ve çok sayıda farklı İslam ülkelerinden cami cemaati yer aldı. Bilal Doğan (DİTİB) ve Merwan Bedewi (Şura Bremen) tarafından sunulan program,  Murat Çetin hocanın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

-Birlik ve beraberlik düşmanlığı önler
Programın açılış konuşmasını yapan DİTİB Aşağı Saksonya ve Bremen Eyaletler Birliği Başkan Yardımcısı Mehmet Karabacak, konuklarını selamlarken, kin,nefret ve düşmanlığın barınmasına  fırsat vermediğini belirttiği birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekti. Bu konuda  Kur’an ayetlerinden örnekler veren Karabacak,  “Yüce dinimiz İslam, toplumların barış, huzur ve mutluluk  içerisinde yaşayabilmeleri için birlik ve beraberliğe çok önem vermiştir” dedi. Verdiği örneklerle dinde zorlama olmadığını vurgulayan Karabacak,  başkalarının inancına ve düşüncesine saygılı olmak da  herkesin görevi olduğunu kaydetti. Yaratılanı yaradandan ötürü seven, yaşadığı yerlerde barışı, sevgiyiyi ve kardeşliği esas alan seçkin insanlar olmamız gerektiğini belirten Karabacak ayrıca, Dünya’da Müslümanlara yapılan zulme engel olmanın da tek adreside “birlik ve beraberlik” olduğunu söyledi.

-Bayramların önemi
Burada konuşma yapan başkonsolos Malaman, bayramların önemine değindi. Bayramların amacı insanları bir araya getirmek olduğunu belirten Malaman, “İnsanları bir araya getirmek için güzel fırsatlar oluşturan bayramlar, dayanışma ve paylaşmanın öne çıktığı günler ve zamanlardır” diyerek  programı organize eden kuruluşları  bu başarılarından dolayı tebrik ve organizede emeği bulunanlara teşekkür etti. Konuşmasında son zamanlarda  bazı İslam ülkelerinde yaşanan kanlı olaylara değinen Malaman, olayları kınarken, insanlık dışı olaylara maruz kalan bu insanların acılarını da paylaştıklarını kaydetti. Arnavut Cami Cemaati adına Gashi Zendeli’nin selamlama konuşması ile devam ettiği programda ilahi ve sureler okuyan çocuklara, başkonsolos Banu Malaman ve Bremen İslam Şurası Başkanı Mustafa Yavuz tarafından kuruluşların hazırladığı hediyeler  takdim edildi.  Ahim Cami gençlerinin sema gösterisi ilgiyle izlendiği programa, Ehlim Albayrak tulum dinletisiyle renk kattı. Bayramlaşmaya vesile olan etkinlik, yemek ikramı ile son buldu.