BELEDİYE Mİ? BAŞKAN MI?

Biz Başkanı seçiyoruz, belediyeyi değil!

Söylemleri, şehir için yapacakları, biraz fiziksel karizması ve kurduğu güçlü iletişim derken, başkanı seçeriz. Sonra başkan koltuğuna oturur, biz ise belediye ile baş başa kalırız.
Yani Belediyede oturanları, halkın birebir iletişimde olduğu kişileri biz seçmiyoruz!
Biz başkanı seçeriz, ancak sıkıntımızı Başkana değil memura anlatmak zorunda kalırız. Şansınıza bir de EGO’sunu tatmin etmek için, kuralları kendisine göre süslemiş bir memura denk gelirseniz, vay halinize…!
Seçim öncesi her başkan, seçmeni ikna edebilecek sloganlar belirler. Seçim sonrası, seçilmesine en çok katkı sağlayan “slogan” hangisi ise, o slogan üzerinden vaat ettiklerini yerine getirmek için çalışmalarına başlar.
Sayın Fritz Kuhn belediye Başkan’ı olduğunda “Bizim Fritz” başlıklı bir yazıyı kaleme almıştım.
Güven verici, mütevazı, Fritz abi diyebileceğimiz olgun bir duruş ve yabancılara gösterdiği yakın ilgiye binaen “bizim Fritz” başlığını vermiştim yazıma.
Seçim sonrası Fritz Abi’yi bir daha görmedim, ancak şehir merkezine her uğradığımda Fritz Abi’nin her 500 metreye inşa ettiği trafik radarları, ihtiyacın üstünde engelliler parkı,
Yüksek trafik cezaları bana Fritz abiyi attığım her adımda hissettirdi.
Yani çevrecilik, yeşillik sloganları ile geldi, arabalarınızı Ev’de bırakın dedi…!
Tamam’da Fritz abi, Karadeniz’in yaylalarını değil, Avrupa’nın otomobil üretim merkezi ve yabancı yatırımcıların cazibe merkezi haline gelmiş bir metropol şehri Stuttgart’ı yönetiyorsunuz!
Bence Stuttgart için bir fazla yeşil olmadınız mı?
Yine de güzel şehrimiz Stuttgart için yaptıklarınızdan dolayı kendi adıma size teşekkür ediyorum.
Kısacası belediyeyi seçemeyeceğimize göre, başkan seçerken belediyeyi yönetebilecek bir başkan seçmek gerek!
08. Kasım tarihinde Başkanlık yarışı içerisinde olan tüm adaylarımıza başarılar diliyor, güzel şehrimizin güzel halkına saygılarımı sunuyorum.

 

blank

Mustafa Göğüş/Tipoloji Uzmanı