“BENİ ASLA YILDIRAMAYACAKLAR”

Avukat Tekinoğlu’nun ofisine ihbar mektubu

 

Kâmil Yılmaz

HEİDELBERG – Almanya’da ilkokul öğrencisinin teneffüste Türkçe konuştuğu için cezalandırılması yargıya taşıyan ailenin Avukatı Yalçın Tekinoğlu’nun ofisine ihbar mektubu gönderildi. Konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından ihbarın yapıldığı mektup zarfını yayınlayan Tekinoğlu, Stuttgart’tan özel Eyalet Kiriminal Dairesi Bomba Uzmanlarının yola çıktığını kaydetti. Avukat Yalçın Tekinoğlu, Almanya’da avukatlık bürosuna bir tehdit mektubu ile içinde beyaz bir toz bulunan zarf gönderildiğini kaydetti. Mektubu açmadan önce eline aldığında, içerisinde toz gibi kırıntıların olduğunu fark eder etmez doğrudan polisi arayan Tekinoğlu bürosuna gelen zarfı açan polis memurlarının özel patlayıcı uzmanlarını çağırarak söz konusu maddenin patlayıcı olmadığını tespit ettiler ve zarftan çıkan tozu incelemek üzere laboratuvara gönderdiğini açıkladı.

 

Mektubun içeriğini soruşturmanın sıhhati için açıklamayan avukat Tekinoğlu, bu tür bir tehdit almasından dolayı şaşırmadığını belirtti. “Bu tarz bir tehdit mektubu, işimi başarılı bir şekilde yapmış olmama bir onay olarak değerlendiriyorum. Ben işimi iyi şekilde yapmasam, karşı taraf benim yürüttüğüm hukuki sonuçlardan rahatsız olmazdı. Barodaki avukatlardan destek mesajları aldım. Mannheim Emniyet Müdürü’nün de konudan haberdar olduğunu öğrendim. Emniyet güçleri tehdit eden faili yakalamak için soruşturmayı başlattılar.”

blank

Avukat Yalçın Tekinoğlu, daha önce Almanya’nın Hamburg şehrindeki Edeka’ya ait bir süpermarket zincirinin şubesinde başörtüsü sebebiyle yardımcı işçi olarak kabul edilmeyen genç kızın avukatlığını yapmış, hukuki süreç sonunda süpermarkette ayrımcılık yapan müdür işten atılmıştı. Ayrıca genç kıza tazminat ödenmişti.

Tekinoğlu ayrıca geçtiğimiz ay Baden-Württemberg Eyaletindeki bir okulda, teneffüste Türkçe konuştuğu için öğretmeninden ceza alan öğrencinin ailesinin avukatlığını yapmıştı. Söz konusu olayın avukatlığını da üstlenen Tekinoğlu, “Bu tür saldırılar benim haklı olan müvekkilimi savunmamda asla yıldıramayacaklar” şeklinde açıklamada bulundu. Avukat Tekinoğlu, yargıya taşıdığı olayla ilgili olarak Almanya’daki anne babalara seslenerek “İlk kuşaklar çok ezildi. Ama siz yutmayın. Haksızlığa karşı sesinizi çıkarın” şeklinde çağrıda bulunmuştu.

 

blank