Bentour salgın sonrasına hazırlanıyor

İsviçre merkezli Türkiye spesiyalisti Bentour Reisen’in Almanya Genel Müdürü Songül Göktaş-Rosati, korona salgını sonrası seyahat alışkanlıklarının değişeceğine ve bu yönde seyahat konsepti hazırladıklarına dikkat çekti.

Nebahat Uzun
HAMBURG – İsviçre merkezli Türkiye spesiyalisti Bentour Reisen adlı tur operatörü, İsviçre hükümetinden 9 milyon Avro devlet garantili kredi sağlayarak korona sonrası konsepti için çalışmaya başladı. Konuyla ilgili bir basın açıklaması yayınlayan Bentour CEO’su Deniz Uğur, seyahat sektörünün ancak 2021’de normale döneceğini belirterek, “Şirket olarak uzun vadeli likiditeye ve öz sermayeye yatırım yapıyoruz. Devlet garantisinde verilen düşük faizli kredi bize güven sağladı. Sağlanan kredi, 15 yıldan beri bir araya getirdiğimiz güçlü ekibimizi ve kadromuzu korumamız, kriz dönemini aşan bir sürede de bir arada tutabilmemiz açısından önemli” şeklinde açıklama yaptı. Yaşanan bu yüzyılın krizini elbirliği ile aşabilmek adına, partnerleri ile istişareler içerisinde bulunduklarını dile getiren Uğur: „Bu anlamda herkesin amacına hizmet edebilecek ortak kararları alıp, bu kriz döneminde ilerlemeyi hedefliyoruz. Bu aşamada, kendimizi kısa bir 2020 yaz sezonuna ve erken start alacak bir 2021 sezonuna hazırlamaktayız. Öncelikli odak noktamız, iş yerlerinin korunup, uzun vadede finanse edilmesidir. Ayrıca 2021 ürün portföyümüz için, kapasite çalışmalarımızı sürdürürken, seyahat acente partnerlerimiz ve nihayetinde tüketicinin de faydalanabileceği rezervasyonların bir an önce yapılmasını mantıklı kılabilecek, cazip ve güvenilir konseptler üretmeyi hedefliyoruz” dedi.

BENTOUR SALGIN SONRASI SEYAHAT KONSEPTİ HAZIRLIYOR
Bentour Reisen’in birçok tur operatörü gibi bu zor zamanlarda birçok tasarruf tedbirleri almak zorunda kaldığını ifade eden Bentour Reisen Almanya Genel Müdürü Songül Göktaş-Rosati, „Daha önce krizden dolayı iptal edilen rezervasyonlar için ödeme yapılan seyahat acente provizyonlarının iadesini almayarak, yıllardır işbirliği içerisinde bulunduğumuz partnerlerimize verdiğimiz değerin sadece sözde kalmadığını göstermekteyiz. Bu sektörde emek verenlerin sırtından tasarruf etmek, Bentour Reisen’in tedbir politikası dâhilinde değildir” şeklinde açıklama yaptı. Mart/Nisan aylarında, bu kalemdeki maliyetinin rakamı 5 hanelere ulaşan Bentour Reisen, henüz krizin başlarında, sektörde acente provizyonlarının iadesinin alınmayacağını kamuoyuna duyuran ilk tur operatörü olmuştu. Şimdiden ürün portföylerini korona salgını sonrası dönemine göre uyarladıklarını ifade eden Göktaş-Rosati, “Salgından sonra hayatı yaşama ve bu bağlamda seyahat etme alışkanlıklarımızın daha farklı olacağı aşikardır. Mevcut işleyişlerde sektördeki ihtiyaçların karşılanması güç olacağı için, daha iyi hizmet verebilmek adına yaklaşımlarımızı her anlamda yenileyerek daha sorumlu ve sürdürülebilir bir seyahat konseptini devreye sokmamız gerek” dedi.