BIG Başkanı Karaoğlu: “Birliktelik çok önemli”

blank

Erdal Altuntaş
HAMBURG – Kuzey Almanya İslam Toplumu (BİG) tarafından verilen geleneksek 22. İftar yemeği Golden Event Düğün Salonunda 500’den fazla davetlinin katılımıyla gerçekleşti. İftara Federal Almanya Meclis Başkanvekili Aydan Özoğuz, Hamburg Belediye Başkanı Dr. Peter Tschentscher, Hamburg Başkonsolosu Emine Derya Kara, Devlet Hahamı Shlomo Bistritzky, Pastör Kirsten Fehrs, Din Hizmetleri Ataşesi Osman Dikeç, İslam Toplumu Milli Görüş (İGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş, İslam Cemaati Milli Görüş Başkanı Ramazan Uçar, Schura-Hamburg Başkanı Fatih Yıldız, Schura-Schleswig-Holstein Başkanı Fatih Mutlu,
Hamburg Türk Toplumu Başkanı Murat Kaplan ile dini cemaatlerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

blank

İKİ YIL SONRA İLK İFTAR
Nisa Nur Evren ve Sacit Dizman’ın sunduğu gecede ilk konuşmayı BİG Başkanı Mehmet Karaoğlu yaptı. İki yıl sonra mübarek Ramazan ayında iftar için tekrar bir araya gelmekten dolayı mutlu olduklarını belirten Başkanı Karaoğlu “Salgının zorlu döneminde hepimiz sosyal ve dini hayatımızda kapsamlı kesintiler yaşamak zorunda kaldık. Senato’nun tavsiyelerini ciddiye aldık ve uyguladık. Örneğin camilerimizde yaklaşık 250 gönüllü öğretmeni ve 900 yetkili ile hafta sonu kurslarını online verdik. Yaşlılar için ilaç temin ettik. Cemaatimizi arayıp desteğe ihtiyaçları olup olmadığını sorduk. İhtiyaç sahiplerine her gün yemek getirdik. Dini kökenler arasında hiçbir ayrım yapmadık” dedi. “Savaşları durduramayabiliriz. Ancak bu zor zamanlarda dayanışma içinde mağdurların yanında durabiliriz” diyen Karaoğlu “Suriyeli, Afgan ve sözde Lampedusa mültecilerini camilerimizde ağırladığımız gibi Ukrayna’dan kaçan insanlara da kollarımızı açtık. Halihazırda yaklaşık 60 Ukraynalı mülteciye Harburg ve Wilhelmsburg’daki camilerimiz tarafından günlük gıda sağlanıyor. Ayrıca cami cemaatlerimiz tarafından her akşam yaklaşık 500 ihtiyaç sahibine iftar yemeği veriyoruz” diyerek dünya çapında 150’ye yakın ülkedeki ihityaç sahiplerine yardım eden HASENE sosyal organizasyonundan bahsetti.

blank

CAMİLERDE MÜSLÜMAN OLMAYANA DA YARDIM YAPILIYOR
Hamburg Senatosu ile Müslüman topluluklar arasında devlet anlaşmasının imzalanmasından bu yana on yıl geçtiğne değinen Karaoğlu, Devlet Antlaşması’nın imzalanmasından bu yana Hamburg Senatosu’nun Müslüman dini topluluklara olan güveninin arttığını ve artık camilerin sosyal sorunlara yardım etmeye çağrılmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi. Müslüman toplumunun artan ihtiyaçlarının karşılanması için Mümmelmannsberg, Jenfeld, Horn gibi yerlerde yeni ibadet yerlerine ihtiyaçları olduğunu belirten Karaoğlu, bu konuda belediyeden destek istediklerini dile getirdi. Gecenin onur konuğu olan Hamburg Belediye Başkanı Dr. Peter Tschentscher ise Hamburg’daki Müslüman kuruluşların gerek pandemi döneminde gerekse zor zamanlarda aktif çalışarak destek vermelerinin takdire şayan olduğuna değinerek „Şimdi Ukrayna krizi nedeniyle mültecilerin alındığı şu dönemde Müslüman kuruluşlar ve camiler, senatomuz için önemli bir ortaktır. Bundan daha önemlisi, Müslüman kuruluşların, Müslüman olmasa da ihtiyaç sahiplerine destek vermeleridir. Camilerin bulundukları semtlerde organize olarak toplumumuz için çalışmaları, birlik ve beraberliğin, farklı kültürlerin bir arada barış içinde yaşamasının, dayanışmacı toplumun önemli bir yapı taşıdır. Farklı din temsilcilerin zor durumda birlik olabilmeleri nedeniyle bazen insanlar kimin hangi dinin temsilcisi olduğunu bile karıştırabiliyorlar ve bu birliktelik, bu örnek, şehrimiz için çok değerli“ dedi.

blank

ZOR DÖNEMDEYİZ
Federal Almanya Meclis Başkanvekili Aydan Özoğuz ise Müslüman ve Hıristiyan cemaatler arasındaki farklılıkları zaman içinde öğrendiklerini belirterek „Tüm dini cemaatlerle aynı masada birlikte oturmanın, göz göze bakmanın, şehrimiz için birlikte çalışılmanın öneminin sürekli anlatılması çok önemli. Zor ve kötü bir dönemdeyiz. Savaş var ve bu savaş yakınımızda. Zor bir dönem var önümüzde ve bu zorlukları birlikte aşacağız. Burada birbirimize saldırmak yerine birlik olalım ve savaşa hep birlikte karşı olalım“ dedi. Türkiye devletinin bütün imkanlarıyla yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın yanında olduğunu belirten Hamburg Başkonsolosu Emine Derya Kara “Bizim önceliğimiz Türk toplumunun kendi kimliğini muhafaza ederek Alman toplumuna da en iyi şekilde katkı sağlaması ve başarılı olması, kimliğini koruyarak Alman toplumuyla uyumlu bir şekilde yaşanması da öncelikli arzularımızdan bir tanesidir” dedi.

blank

Neyzen Hafız Osman Çelik ve Kanun üstadı Turan Vurgun’un çaldıkları parçalar kulakların pasını silerken üç dinin temsilcileri sahneye çağrıldı. Dinler Arası Forum’un başkan yardımcısı Özlem Nas, Yahudi Cemaati Hahamı Shlomo Bistritzky ve Hristiyanların Pastörü Kirsten Fehrs’den oluşan dini cemaatlerin temsilcileri de hoşgörü ve dayanışma örneği göstererek birer konuşma yaptılar. İmam Bünyamin Bozkurt’un okuduğu ezanla iftarlar açıldı ve iftardan sonra kahve eşliğinde tanışma ve sohbetler saat 23:00’e kadar sürdü.

blank