Big Chefs Almanya’da ikinci şubesini açtı

Hülya Sancak
OBERHAUSEN- Ünlü Türk restoran zinciri BigChefs, Almanya’da Frankfurt’tan sonra ikinci şubesini Oberhausen’da Westfield Centro’da açtı. Kafe-restoran konseptiyle hizmet veren gastronomi, Levanten ve Ege mutfağından lezzetler sunuyor.

TÜRKİYE VE ORTADOĞU’DAN SONRA AVRUPA’YA AÇILIM
BigChefs, Oberhausen’daki alışveriş merkezi Westfield Centro’nun restoranların bulunduğu gezinti yolunda. Yaklaşık 700 metrekarelik bir alana sahip restoranda 86’sı dışarıda (teras ve kış bahçesi) olmak üzere toplam 162 oturma yeri mevcut. Tüm Big Chefs restoranlarında olduğu gibi iç tasarıma da büyük önem verilmiş. Rahat kanepeler, halılar ve bitkilerle restoran, bir oturma odası atmosferinde. Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Suudi Arabistan, Irak ve Kuveyt’te 80’den fazla şubesi bulunan restoran zincirinin kurucusu iş kadını Gamze Cizreli, Big Chefs’i “Gün boyu rahat yemek yenebilen, Levanten ve Ege mutfağı’nın lezzetlerinin paylaşıldığı bir restoran“ olarak tanımlıyor. Hedef, Corona dolayısıyla sekteye uğrayan genişlemeyi gelecek 3 yılda canlandırmak ve Avrupa’nın büyük kentlerinde yeni Big Chefs şubeleri açmak.

 

KAHVALTIDAN AKŞAM YEMEĞİNE
Açılışında Türk ve Alman gazetecileri bir kahvaltı programıyla ağırlayan Big Chefs Avrupa Pazarlama ve İletişim Müdürü Denis Karaman, restoran hakkında gazetecilere bilgi verirken konseptlerinin, gün boyu açık olan, kahvaltıdan akşam yemeğine Levanten ve Ege mutfağının lezzetlerinin tadılabileceği, konukların kendilerini evlerinde hissedeceği bir mekan olarak tanımlanabileceğini ifade etti.

İŞ YEMEKLERİNE DE UYGUN
Big Chefs Levanten ve Ege mutfağından lezzetleri Oberhausen’a getirdi. Big Chefs mekan olarak iş yemeklerine de uygun. Bulunulan ülkenin mutfağından lezzetler de menüye ekleniyor. Denis Karaman “Paylaşabileceğiniz meze çeşitleri ve birlikte yiyebileceğiniz kahvaltı seçenekleri var“ dedi. Menü zengin, salatalar, hamburger, pizza çeşitlerinin yanı sıra pide de var. Zengin et ve deniz ürünlerinin yanı sıra et yemeyenler için vegan menü de var.

“KADIN ÇİFTÇİLERİMİZDEN SOFRANIZA”
Big Chefs’te kadınların ev yapımı ve yöresel ürünleri de sunuluyor. Reçel, sos gibi çok sayıda ürün Türkiye’de 30 kadın çiftçiden geliyor. Big Chefs’in halis nar ekşisi ve sızma zeytinyağını restoranda bulunan alışveriş rafından satın alabilirsiniz. Restoranda sos, halis nar ekşisi, sızma zeytinyağından, mutfak gereçlerine kadar ihtiyaç duyulan ürünlerin satın alınabileceği bir alışveriş rafı da bulunuyor.
Konsepte kadın eli değdiğini vurgulayan Denis Karaman, Gamze Cizreli’nin, Türkiye’de birkaç yıl önce “Kadın Çiftçilerimizden Sofranıza” projesini başlattığını bu sayede tarımda kadınları güçlendirip desteklediğini anlattı. Alman ve Avrupa restoranlarında da konseptin tanıtılması amaçlanıyor. Big-C adlı iki servis robotu da servis personelini destekliyor.

 

 

HİZMET ROBOTU BIG-C GÖREV BAŞINDA
İsraftan kaçınma konusu da Big Chefs’in gündeminde en üst sıralarda yer alıyor. Bir ürün ziyan edilmeden, çöpe atılmadan en iyi şekilde değerlendiriliyor. Örneğin kabak dolması yapılırken iç kısmı ile mücver yapılması gibi. Oberhausen’de Big-C adlı iki servis robotu da servis personelini destekliyor. Masalara yiyecek ve içecekleri, mutfağa kirli bulaşıkları getiriyorlar, serviste garsona yardımcı oluyorlar.

AÇILIŞ KOKTEYLİNE İLGİ YOĞUNDU
Big Chefs’in akşam verdiği açılış kokteyline de ilgi hayli yoğun oldu. Big Chefs’i Türkiye’den tanıyanlar, Oberhausen’daki mekânı tıka basa doldurdu.

Soldan: Denis Karaman Düsseldorf Başkonsolosu A.Gökçen Karaarslan, Oberhausen Belediye Başkanı Werner Nakot Açılışa cemiyetin tanınmış simalarının yanı sıra T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan, siyasetçiler, iş insanları ve Oberhausen Belediye Başkanı Werner Nakot da katıldı. Nakot, Big Chefs gibi seçkin bir mekanın Düsseldorf, Köln yerine Oberhausen’da açlmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti.