Bilal’i Habeşi Cami’de iftar

Gülsüm TanBREMEN-Bremen’in Neustadt semtinde Ramazan Ayı’nda her akşam iftar verme geleneğini yıllardır sürdüren DİTİB Bilal’i Habeşi Cami, hizmetleriyle her akşam çoğu Müslüman ülkelerden mültecilerin oluşturduğu konuklarına huzurlu bir iftar heyecanı yaşatıyor. Dün akşamda Konuklar, iftar vaktinin gelmesiyle Cami Din Görevlisi Şaban Anuştekin’in okuduğu ezan ve dua ardından oruçlarını açtılar.

Açıklamada bulunan aynı zamanda Koordinatör Din Görevlisi Anuştekin, İslam dünyasında önemli bir yer teşkil eden sosyal dayanışmanın en güzel örneklerinin yaşandığı Ramazan Ayı’nın sonuna yaklaşıldığını ifade ederken, konuşmasına şöyle devam etti: “Ramazan’ın nasıl geçtiğinin farkında olamadık. Zorlu bir yürüyüş olan Ramazan Ayı başlarında insan haliyle zorlanıyor. 18 saat aç ve susuz kalmak elbette kolay değil, fakat insanın metapolizması alışıyor. Şimdi daha rahat orucumuzu tutuyoruz. Rahmet ve mağfiret Ayı olan ramazan ayında insan kendisinin farkına varıyor. Merhamet duyguları daha belirginleşiyor. Burada da gördüğümüz gibi soframızı savaş mağdurları ile paylaşıyoruz. Dünya’nın değişik bölgelerinden insanların bir sofrada buluşmasının tadı bir başka oluyor. Bu sevinçle önümüzdeki 5 Temmuz’da inşallah bayrama ereceğiz. Anuştekin, bu vesile ile tüm müslüman aleminin Ramazan Bayramını şimdiden kutlayarak, hayırlara vesile olmasını dilediğinide sözlerine ekledi.
Sofralarının herkese açık olduğunu belirten ev sahibi derneğin başkanı Bekir Kozak, yaklaşık yirmi yıldır bu geleneklerini sürdürmekten büyük mutluluk duyduklarını belirtirken, iftar etkinliklerinde emek ve hayrını esirgemeyen herkese teşekkür ettiğini söyledi.