Biletlerdeki HATA pahalıya patlıyor

İzin sezonu yaklaşıyor ve Covid-19 pandemisinde zor bir süreçten geçtikten sonra birçok kısıtlamaların kalkması vatandaşlarımızın yüzünü güldürdü. Buna paralel Almanya Türkiye’yi “çok yüksek riskli” bölge statüsünden çıkardığını açıklaması ve Almanya 1 Temmuz’dan itibaren Türkiye’ye seyahat uyarısını kaldırıyor olması da ayrı bir sevindirici haber oldu. Ne diyelim hayırlısı olsun. Bir buçuk seneden fazla bir süredir izine veya diğer bir terimle anavatana gidemeyen yurt dışındaki Türkler artık izin hesapları yapmaya başladılar.
Gelelim asıl konumuza.
Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımın başından geçen olay ve aynı şekilde birkaç sene önce bir dostumun yaşadığı aynı sayılacak olayı bu ay geniş şekilde ele alayım dedim.
Kara yoluyla gitmeyip de hava yoluyla anavatana gitmek isteyenler çoğunlukta bu sene.
Olayı kısa bir şekilde anlatayım. Dostum internetten rezervasyon yaparken farkında olmadan isim ve soy isim bölümüne kızının isimlerini iki kere yazmış ve soy ismini işlemeyi unutmuş. Havaalanında bunun farkına varan dostum hemen ilgili havayolu şirketinin havaalanı merkezine gelerek yanlış durumu izah etmiş. Maalesef olumlu cevap ve çözüm olabilecek bir fikir üretilmeyip kendisinden yeni bir bilet (pahalıya) alınması gerektiği söylenmiş. Çaresizce bunu kabul etmek zorunda kalan dostuma sonradan pahalıya aldığını değil de hatalı biletin ücreti ödenmiş.
Diğer bir arkadaşım da bilette oğlunun adını yazarken yanlış girmiş. O da aynı şekilde hiç bir merciden yardım alamamış. Havayolu şirketi müşteri hizmetlerini, defalarca aramasına rağmen; sorunum hala çözülememiş olup, uçuşuma kısa bir süre kala mağdur edilmekte olduğunu öğrendim.

VATANDAŞIN SESİNE KULAK VERİN
Şimdi soruyorum bu ismi ne olursa olsun herhangi bir havayolları şirketleri bu gibi hatalarda neden vatandaşlar mağdur ediliyor ve anında farkında olunan hata değiştirilmiyor?
Bana verilen cevap güvenlik önlemlerinden dolayı deniyor. Doğru mu bilemem.
Ama bir gerçek var. Eğer Pasaport ve kimlik bilgileri ile birlikte TC kimlik numarasını ibra ediyorlarsa bu sorun olmamalıdır diye düşünüyorum. Eğer bu bilgilerde de hata varsa yine aynı şekilde uçuş izni verilmeye biliniyor.
Bu konuda vatandaşlarımıza bir dokundum bin ah işittim. Yani mağdur olan olana.
Öte yandan bilgi aldığım Adıbeş Reisen Sorumlusu Bayram Topsakal ise bu konu ile ilgili kendisine birçok vatandaşın geldiğini söyledi. Ama Reisebüro’dan alınan biletlerde değişiklikleler hemen müdahale edile biliniyor.
Bir de yolcularının en fazla dikkat etmesi gereken konu başkası adına işlem yapıyorsa çoğu zaman takma adını kullananlar var işleme bunu giriyorlar. Sonradan da düzeltme şansı tamamen sıfır.
İnternetten ise bu çok geç oluyor. Eğer alıyorsanız da birkaç kere kontrolden geçirip OK’lemeniz gerekiyor. Yoksa başınız çok ağaracağına benziyor. Ancak yine de tüm bilgileri doğru ve eksiksiz olarak yazmakta fayda var.
Bakın araştırmalarımda havayollarının sitelerinde daha neler çıktı.
Rezervasyon yapılmış veya satın alınmış bir bilet üzerinde isim değişikliği yapılması mümkün değildir.
İsim ve soy isim uçak bileti üzerinde değişikliği sonradan mümkün olmayan tek bilgidir.
Bilet üzerinde isim değişikliği yapabilir miyim?
İsim veya soy isimde hata: Eğer düzenlen bilette isim veya soy isimde hata var ise, havayolunun, herhangi ekstra bir ücret ödemeden, düzenlemesi muhtemeldir. Havayolun şart ve koşullarına istinaden, böyle bir değişiklik, 1-3 harfe kadar yapılır. Eğer bir harf değişiklileri biletteki hazan ismin tamamını değişmesine neden olursa, havayolu şirketi bu düzenlemeyi kabul etmeyebilir. Örneğin: ” Аyada- Aydan”
Havayolu tamamen farklı isimle değiştirmeyi kabul etmeyebilir. Tek harf bile olsa, yapılan düzenleme ismi farklı bir isme taşıyorsa, havayolu değişikliği gerçekleştirmez.
Uçak biletlerinde isimlerin birleşik yazılması, Türkçe karakter yerine İngilizce karakterler kullanılması (veya tam tersi), farklı bir isim oluşturmadığı sürece 1-2 harf eksikliği veya yanlışlığı (bu biraz havayolu şirketinin inisiyatifine bağlıdır) uçuşlarınızda bir sorun teşkil etmez.
Şimdi tüm havayolu yetkililerine sesleniyorum. Vatandaşları mağdur etmektense onların seslerine kulak verin. Ne de olsa onlar sizin daimi müşterileriniz.
Vatandaşlarımıza gelince benden söylemesi. Siz siz olun bu konularda aman dikkatli olun. Sonradan inanın başını çok ağrıyabilir.

Kalın sağlıcakla

Mustafa Karaman Post BW Haber Müdürü