Binlerce İspanyol birlik için yürüdü

Madrid ve Barselona’da binlerce İspanyol, Katalonya’daki tartışmalı bağımsızlık referandumunun ardından birlik için yürüdü.

Katalonya, salı günü bağımsızlığını ilan etmek için hazırlanırken, binlerce İspanyol sokaklara döküldü. İspanya’nın Barselona kenti de dahil olmak üzere Madrid ve bir çok kentinde İspanyollar giydikleri beyaz kıyafetlerle diyalog çağrısında bulunarak birlik için yürüdü. İspanyollar giydikleri, “Katalonya seni seviyoruz” yazılı tişörtlerle ve ellerindeki İspanya bayraklarıyla bölünmeye karşı olduklarını ifade etti. Göstericiler, “Daha az nefret, daha çok anlayış” sloganları atarak Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’a seslenerek diyalog kurmalarını istedi.

 İspanya’nın Katalonya özerk bölgesinde 1 Ekim’de düzenlenen bağımsızlık referandumunda, sandıkların yüzde 90.18 “Evet”, yüzde 7.83 “Hayır” oyu çıktığı ilan edilmişti. Barselona’da polis ile seçmenler arasında çatışma çıkarken, polis olaylarda plastik mermi kullanmıştı. Çatışmalarda yaklaşık 12’si polis 844 kişi yaralanmış, 3 kişi tutuklanmıştı. İspanyol yönetiminin Katalonya’daki temsilcisi Enric Millo, polisin referandumun engellemek için şiddet kullanması nedeniyle özür diledi.