Bir kumanya bin sevince vesile

Kumanya Kampanyası 2019

Hasene Derneği her yıl ramazan ayı öncesi gelenek haline getirdiği kumanya kampanyasını başlattı. “Bir kumanya bin sevince vesile” sloganı ile başlatılan kampanyada dünyanın farklı ülkelerindeki yüz binlerce ihtiyaç sahibine ulaşılması hedefleniyor. Hasene Derneği her yıl kumanya bağış sayısını artırıyor.

 

Slogana dair

Kampanyanın sloganı; “Bir kumanya bin sevince vesile”. Ufak paylaşımlar büyük sevinçlere vesile oluyor mazlum ve mağdurların dünyasında. Her bir kumanya farklı kıtalarda sevinç ve dualara vesile oluyor. Birler bin oluyor, binler on binler ve kampanya yüz binlerce muhtaca ulaşıyor ramazan ayı öncesi. Kampanya kampanyası sofralara katkı, gönüllere sevinç olacak bir çalışma. Kampanya, ramazanın bereketi ve sevincini dünyanın mahzun coğrafyalarına yayılmasına vesile oluyor.

 

 

Hedef: 74 bin kumanya

Her yıl kumanya kampanyasında aldığı bağış sayısını artıran Hasene Derneği’nin bu seneki hedefi 74 bin kumanya bağışı toplamak. Geçen sene 94 binden fazla kumanya bağışı toplanmıştı. Arzulanan ise 100 binden fazla kumanya bağışı alarak, yeryüzünde daha fazla ihtiyaç sahibinin sevincine vesile olmak.

 

55 ülkede

Kumanya kampanyasının 55 ülkede yapılması planlandı. Bu ülkeler kıtalara göre şu şekilde:

Afrika Kıtası: Benin, Burkina Faso, Cibuti, Çad, Etiyopya, Fas, Gana, Gine Bissau, Güney Afrika, Kamerun, Kenya, Komor Adaları, Kongo, Madagaskar, Malavi, Mali, Mısır, Nijer, Senegal, Sierra Leone, Somali, Sudan, Tanzanya, Togo, Tunus, Uganda, Yemen.

Asya Kıtası: Bangladeş, Endonezya, Filipinler, Gürcistan, Irak, Kamboçya, Kırgızistan, Lübnan, Malezya, Moğolistan, Pakistan, Sri Lanka, Tayland, Türkiye, Ürdün, Vietnam.

Avrupa Kıtası: Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Karadağ, Kıbrıs, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan.

Güney Amerika Kıtası: Arjantin, Brezilya ve Venezuella.

Kampanyanın Türkiye ayağında 22 ilde ihtiyaç sahiplerine kumanya dağıtılması planlanıyor.

Bu kampanyada Hasene Derneği’nin düzenli bir şekilde destek çıktığı yetimlerinin bulunduğu ülkelere ağırlık verilmesi planlanıyor. Ayrıca insanlık dramının yaşandığı Yemen, sel felaketinin yaşandığı Mozambik gibi mağduriyet açısından acillik kesbeden yerlere ağırlık verilecek. Suriyeli mültecilere ve Türkiye’deki ihtiyaç sahiplerine de el uzatılacak.

 

 

 

Dünyada her 9 kişiden 1’i aç

Kuraklık, savaşlar, doğal afetler, ekonomik krizler ve adaletsiz paylaşımın bir sonucu olarak açlık, küresel ölçekte insan yaşamını tehdit ediyor. Yılda milyonlarca insan açlığa bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybediyor. Resmi verilere dünyada 815 milyon insan açlıkla karşı karşıya. Dünya nüfusuna oranladığında her 9 kişiden birisi açlık sıkıntısı çekmektedir. Afrika nüfusunun % 72’si yoksulluk kapsamı altında değerlendiriliyor.

 

Kampanyanın amacı ve önemi

Kumanya kampanyası bir gelenek haline dönüştü. Ramazan ayı öncesi mazlum ve mağdurların, yetim ve öksüzlerin, hülasa ihtiyaç sahiplerinin sofralarına mütevazı bir katkı niteliği taşıyor. Ramazan ayı başlamadan önce kumanyalar ihtiyaç sahiplerinin hanelerine ulaşıyor. Ramazan ayı aynı zamanda diğergamlık ayıdır. Tokun açın halinden anlamasına vesile olur. Varlık sahiplerinin sofraları zengin, fakirler ise bir lokma ekmeğe muhtaç durumda olabiliyor. Bu kampanya sofraları boş olanları, sahipsiz, kimsesiz ve unutulanları hatırlamak için yürütülen bir kampanyadır. Ramazan ayı manevi duygunun yoğun yaşandığı bir aydır. Ramazan’ın bereketini ve güzelliğini ihtiyaç sahipleri de yaşasın için bu kampanya yürütülüyor.

Kumanya kampanyası varlık içerisinde yaşayanlar ile yokluk içerisinde bulunanlar arasında bir köprü kurulmasına aracılık ediyor. Dünyadaki gelir dengesizliğini her geçen yıl artıyor; servet sahipler servetlerine servet katıyor, yokluk içerisinde hayata tutunmaya çalışanların durumları daha da kötüye gidiyor. Kampanya, varlık içerisinde olanlarla yeryüzünün kuraklık, kıtlık ve açlık çeken bölgelerindeki insanlar arasında paylaşma ve dayanışmanın güçlenmesini öngören bir çalışmadır. Kumanya kampanyası yardımlaşma, dayanışma ve paylaşmayı teşvik eden bir çalışmadır.

Ramazan ayı manevi iklimin yoğun olduğu, paylaşma ve dayanışmanın zirvede yaşandığı bir aydır. Bu ayda tutulan oruçla birlikte varlık içerisinde olanlar yokluk çekenlerin halinden daha iyi anlar. Kumanya kampanyasının, ramazan ayının hemen öncesinde yapılması önemlidir. Böylece bağışlanan yardımlar ramazan ayı başlamadan önce ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor ve mazlum ve mağdurların sofraları ramazanda boş kalmıyor.

 

 

 

Bir kumanya bedeli 50 €

Bir kumanya bedeli 50 €’dur. Bu destekle yapılacak yardımlar; Ramazan ayı başlamadan önce on binlerce ihtiyaç sahibine kumanya paketi ulaştırılmasının yanı sıra, ramazan ayı içerisinde, Bosna Hersek’te Hasene Aşevi’nde yüzlerce kişiye günlük sıcak yemek ikram edilecek, Hasene Mobil Fırını’ndan çıkacak günlük binlerce ekmeğin Suriyeli mültecilere ve ihtiyaç sahiplerine dağıtımı gerçekleştirilecek, mülteciler için kumanya dağıtımı yapılacak. Ayrıca yetimlere bayramlık hediyeler ve eğitime katkı payı ile talebelere destek verilmesi yardım kalemleri arasında yer alıyor.

Her bir kumanya paketi içerisinde pirinç, makarna, un, şeker, yağ, tuz, salça, fasulye, hurma gibi temel gıda maddeleri bulunuyor. Bu maddeler ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye kısmi değişiklik gösterebiliyor. Kumanya bağışında bulunan her bir aile, ihtiyaç sahibi bir ailenin sofrasına ramazan ayı için anlamlı bir katkı sağlamış oluyor.

 

 

Yardımların yerine ulaştığından nasıl haberdar olabilirim?

Kumanya kampanyasına katılan herbir bağışçı, yaptıkları yardımların nerelerde, nasıl dağıtıldığı ile ilgili bilgileri an be an Hasene Derneği’nin sosyal medya hesaplarından takip edebilir. Gidilen ülkeler, ülkelerdeki şehirler, kasabalar ve köyler, ihtiyaç sahibi insanlar, yapılan yardımlar, mazlum ve mağdurların durumlarına dair görseller bu alanlardan yayınlancaktır.

 

Kampanya ne zamana kadar sürecek?

Kumanya kampanyası 25.03.2019 – 30.04.2019 tarihleri arasında yürütülecektir.

 

Kumanya yardımarı nasıl ulaştırılıyor?

Kumanya kampanyası Hasene Derneği tarafından belirli kriterlere göre seçilen ülke sorumluluları ve gözlemciler eliyle gerçekleştiriliyor. Gıda alışverişleri dağıtım yapılacak ülkelerde yapılıyor. Böylece hem ülkelerin ekonomisine katkı yapılıyor, hem de ülkede tüketilen gıda türleri hangileri ise kumanya paketleri ona göre hazırlanmış oluyor. Çalışmaları yerinde şeffaf bir şekilde takip etmek ve gıda yardımlarını bizzat kendi elleriyle ulaştırmak için 55 ülkeye 270 kumanya gözlemcisinin gönderilmesi planlandı.

 

Kampanyaya nasıl katılabilirim?

Kumanya kampanyasına katılabilmek ve yardımların yapılabilmesi için www.hasene.org sayfasındaki online bağış bölümü kullanılabilir. Ayrıca (+49) 221 942240-400 numaralı telefondan kampanya hakkında bilgi alınabilir. Bağışçılar, kumanya@hasene.org mail adresini kullanarak sorularını e-mail aracılığı ile yöneltebilirler. Şu hesap bilgileri kullanılarak kumanya yardımın yapılabilir:

Bir kumanya bedeli: 50 €

Hesap sahibi: Hasene International e.V.

Banka: Kreissparkasse Köln

IBAN: DE80 3705 0299 0149 2890 54 | BIC: COKSDE33XXX

Amaç: Adresiniz, 0000568

 

İletişim:

T +49 221 942240-400

kumanya@hasene.org

 

 

Haber: Murat Kubat