BİR SKANDAL DAHA

 

 

blank

Murat Pehlivan
DUİSBURG- Almanya’nın Duisburg şehrinde yaşayan Ayşe Arslan yaklaşık bir yıl önce hastanede ihmal sonucu ölüme doğru gittiğine inandığı annesinin acısını halen hazmedemediğini söyleyip “eğer hastanede yatan hastanız varsa yalnız bırakmayın ve vücudunun her noktasını kontrol edin” diye feryad etti. Ayşe Arslan gazetemize yaptığı açıklamada “Annem Meryem Arslan’ı 16 Mayıs 2020′ de kalçasından ufak bir ameliyat için hastaneye yatırdık. 17’sinde ameliyat oldu. İlk üç hafta korona bahane edilerek bizi yanına dahi almadılar. O sıralar çok sık tatillerin olması, kilolu olması, çevirmenin zorluğu nedeni ile sürekli aynı pozisyonda yatırılması ihmali sonucu uyluk sokumu bölgesinde 30 cm çapına kadar büyüyen bir yara oluşmuş.  Daha sonra başka bir hastaneye sevk edildi O hastanede bize durumu söylediler. Bu yaranın süreci çok zor geçti. Annem akabinde aldığı ilaçlar ve onun yaşattığı sendrom ile 16 Eylül 2020′ de vefat etti. Bilirkişi raporları elimize yeni geçti. Hukuki hakkımızı arayacağız ” dedi. Ayşe Arslan Duisburg’un Hamborn semtinde bir hastaneye yatan annelerinin uyluk kemiği bölgesinde açılan yaranın hastane yatışında, ameliyat sonrası raporlarda hiç bahsedilmemesine, bununla birlikte eğer böyle bir yara var ise şeker hastası annelerinin ameliyatının yapılmasının bu şekilde mümkün olmadığını belirtip, “zaten bilirkişi raporlarında o yaranın sonradan açılmış olabileceğinin yüksek ihtimal olduğu apaçık yazıyor” dedi.

HASTANEDEN ATTILAR
Ayşe Arslan ” hastaneye yatırdıktan sonra bizi zaten çoğu zaman hastaneye almadılar. Annemin uyku apnesi olduğu için kullandığı aleti hastaneye götürmeme rağmen bile kullanmamışlar. Annem ile sürekli telefon ile görüşüyoruz diye rahatsız oldukları için üç telefon kayboldu. Haber almamamız için ellerinden ne geliyorsa yaptılar. Arslan açıklamasının devamında ” sonra ben bu nasıl oluştu niye doğru düzgün bakmadınız dediğim zaman da tartışmalar yaşandı. Birinci ve ikinci hastanelerde ilgilenmediler. Bizi hastaneden resmen attılar. Evde yara daha da kötüye gidince. Ancak avukat baskı yapınca gittiğimiz 3. Hastanede yaranın bakımını yapabildiler.

NİYE PARA TEKLİF ETTİNİZ
Tabi bütün bunlar Annemde psikolojik ve fiziksel tahribatlar yaptı. Sonra organ yetmezliğinden vefat etti. Ve hastane bu süreçten sonra 2021 haziran ayında 8 bin Euro teklif ettiler. Ben paranın derdinde değilim. Sorumluları cezasını çeksin. Eğer Anne-Babanız hastanede ise ilgilenin. Koronayı bahane edip doğru düzgün ilgilenmiyorlar. Bu olayın aynısı Mülheim an der Ruhr şehrinde de yaşandı. Biz de şunu anlıyoruz. Hastalarımızın, özellikle yaşlı hastalarımızın bakımı ve tedavi süreci çok sağlıklı olmuyor” ifadelerini kullandı.